Pandemický rok 2020 a čiastočne aj rok 2021 z hľadiska hospodárskych výsledkov výrazne ovplyvnila pandémia nového koronavírus a s ňou súvisiace opatrenia, ktoré zapríčinili zatváranie kamenných prevádzok a odklad väčšiny športových udalostí. Tí, ktorým to dovoľovali možnosti, sa však mohli spoľahnúť na poskytovanie služieb prostredníctvom online priestoru.

Niektoré stávkové kancelárie tak vypisovali kurzy aj na podujatia, ktoré v ponuke nikdy predtým nemali. Išlo napríklad o preteky chrtov či sumo. Z hospodárskych výsledkov firiem vyplýva, že Slováci si online stávkovanie obľúbili a často ním trávili voľné chvíle počas dlhých lockdownov.

Dvadsať najväčších firiem utŕžilo za rok 2021 viac ako 2,4 miliardy eur, čo je zhruba o 600-tisíc viac ako v roku 2020. Na tržbách sa pritom najviac podieľal štátny Tipos a spoločnosť Niké.

Štátna lotéria s takmer miliardou

Tipos zvýšil vlani tržby až o 43 percent na 978 miliónov eur. Polmiliardové tržby prekročila firma prvýkrát v roku 2019. Tento rok by sa mohla preklopiť cez miliardovú hranicu. Vlani k tomu spoločnosti chýbalo 22 miliónov eur, čo sú tržby, ktoré dokáže dosiahnuť zhruba za osem dní. Tipos takmer zdvojnásobil zisk na 18,8 milióna eur.

Vďaka rastu výnosov a celkovej prevádzkovej efektivite dosiahla spoločnosť za minulý rok čistý zisk 15,3 milióna eur a vďaka úspechu v hlavnom súdnom spore v kauze Lemikon zvýšila zisk ešte o tri a pol milióna eur. Spor sa ťahal od roku 2000, pričom v ňom šlo o používanie ochranných známok a know-how. Dôležitá bola vlani aj dohoda na mimosúdnom urovnaní so spoločnosťou Easit vo výške 300-tisíc eur vo veci hráčskych účtov.

Číselné lotérie, v ktorých má firma monopolné postavenie, sa na tržbách podieľali zhruba 19 percentami, pričom podiel plne konkurenčných produktov bol na úrovni 81 percent tržieb. Online služby rástli medziročne až o 63 percent a retailové produkty si v tržbách polepšili o 12 percent. Veľkosť predajnej siete sa na konci minulého roka pritom nijako výrazne nelíšila od predchádzajúceho roku. Prevádzky, ktoré boli uzavreté v dôsledku pandémie covidu-19, Tipos priebežne nahradil novými.

Okrem toho spoločnosť podpísala partnerstvo so Slovenským olympijským a športovým výborom na ďalších päť rokov, ktoré garantuje spoluprácu s olympionikmi počas troch olympiád. Zároveň došlo k rozšíreniu partnerstva so Slovenským zväzom ľadového hokeja o Tipos Slovenskú hokejovú ligu či ďalšie prvky spolupráce.

Rástli Niké aj Tipsport

Výrazne rástla aj spoločnosť Niké, ktorej tržby oproti roku 2020 vzrástli takmer o 200 miliónov eur. Niké má v súčasnosti po celom Slovensku viac ako 700 kamenných pobočiek. V nasledujúcom období sa plánuje zamerať najmä na zvyšovanie efektivity hospodárenia a znižovanie prevádzkových nákladov, a to predovšetkým dôsledným vyhodnocovaním rentability jednotlivých pobočiek.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa