Veľké platové rozdiely sú vážnym problémom Európskej únie. Ani v jednom z nových členských štátov nedostávajú pracovníci nadpriemerné mzdy. Z krajín vstupujúcich na spoločný európsky trh v roku 2004 sú najvyššie mzdy v Slovinsku. Priemerný obyvateľ tam v priebehu jedného roka v hrubom zarobí 28 765 eur. Ide o jedenásty najvyšší príjem v rámci 26-miestneho rebríčka (chýbajú údaje z Holandska. Veľké porovnanie platov za rok 2021 zverejnil Európsky štatistický úrad (Eurostat).

Silné ekonomiky nemajú najvyššie mzdy

Slovinci napriek vysokému umiestneniu v rebríčku pracujú za podpriemerné mzdy. Priemerný obyvateľ Európskej únie totiž minulý rok zarobil 33 511 eur. Nad toto hranicou je len deväť členských štátov. Na deviatom mieste skončilo Francúzsko. Priemerný zamestnanec tam minulý rok zarobil 40 135 eur. Krajina Galského kohúta je druhou najväčšou ekonomikou Európskej únie. Nízke mzdy sú výsledkom príliš silných odborov. Zástupcovia zamestnancov v krajine presadili napríklad štvordňový pracovný týždeň. Vo väčšine európskych štátov zamestnanci bežne pracujú päť dní.

Prekvapením sú aj relatívne nízke mzdy v Nemecku. Najväčšia európska ekonomika v priemere ponúka ročný príjem 44 404 eur. Je to siedma najvyššiu hodnotu v rámci Európskej únie. V najbohatšej krajine starého kontinentu sú mzdy relatívne nízke kvôli zjednoteniu západného a východného Nemecka v roku 1990. Napriek tomu za viac ako 33 rokov od zjednotenia životná úroveň východných Nemcov výrazne zaostáva za západnými a výsledkom sú z pohľadu ekonomickej sily krajiny relatívne nízke mzdy.

Pri pohľade na dáta je vidieť zaujímavý fakt. V najväčších európskych ekonomikách nie sú najvyššie mzdy. Z pohľadu tvorby HDP je treťou najväčšou ekonomikou Taliansko. V tomto štáte obyvatelia v priemere pracujú za 29 951. Tento ročný príjem je dokonca o 3 560 eur nižší oproti priemernému zárobku v Európskej únii. Tretia najväčšia európska ekonomika dopláca na obrovské rozdiely medzi priemyselne rozvinutým severom a juhom krajiny.

Chudobné Slovensko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa