Európa sa už mesiace obáva odvety Ruska za sankcie, ktoré uvalila na Moskvu za inváziu na Ukrajinu. Hoci sa pracuje na alternatívnych dodávkach a na Starý kontinent prúdi viac plynu z iných zdrojov ako z Ruska, nebol dostatok času úplne sa vymaniť zo závislosti na dodávkach z Gazpromu.

Dovoz LNG
Neprehliadnite

Je to potvrdené: LNG je tu. Slovensko uniká z plynového zovretia

Európske krajiny sa dohodli, že do zimy naplnia zásobníky na 80 percent. Bol by v tom čert, aby im to Moskva dovolila, keď to vyhlásili takto verejne. Čas síce hrá v prospech Európy, už sa však nebezpečne kráti.

Existujú samozrejme rôzne scenáre. Dodávky z Ruska sú už teraz krátené a všetko závisí od toho, či naďalej ostanú krátené, alebo sa úplne zastavia. Moskva to má dobre vypočítané. Krútiť kohútikom začala práve v čase, keď sa stav zásobníkov začal obnovovať a optimizmus začal znižovať ceny plynu a tým aj príjmy Ruska.

Zásobníky sa podľa plánu asi nenaplnia

Je veľmi málo pravdepodobné, že Rusko navýši dodávky, keď už teraz svojvoľne obmedzilo dodávky o 15 – 25 percent oproti objednaným objemom. Plnenie zásobníkov na 80 percent sa takmer určite nepodarí.

Dôvodom je odstávka amerického LNG terminálu Freeport z dôvodu požiaru začiatkom júna. Opravy potrvajú dlhšie ako sa čakalo. Znovu sa rozbehne až koncom roka, čo môže byť pre Európu neskoro, práve tadiaľto totiž prúdil veľký objem LNG pre Starý kontinent. Teoreticky však môže dodávať LNG počas zimy, čo je tiež plus.

Rusko má načasovanie na jednotku

Technické poruchy na plynovode Nord Stream 1 sa udiali práve v čase, keď sa situácia na trhu s plynom začala stabilizovať a ceny klesli na 3-mesačné minimá. A to napriek tomu, že americký exportný terminál Freeport LNG, ktorý smeruje plyn do Európy, má z dôvodu požiaru odstávku. Talianski predstavitelia si nedávajú servítky pred ústa a otvorene hovoria, že to nie žiadna náhoda, ale snaha Ruska opäť zvýšiť napätie na trhu s plynom a zvýšiť jeho cenu.

Podľa názoru analytickej spoločnosti WoodMac, pri súčasných objemoch ruských tokov by sa zásobníky naplnili na 67 percent, čo by tesne vydržalo do konca zimy. Tento scenár predpokladá, že cez plynovod Nord Stream 1 bude prúdiť 40 percent jeho kapacity, teda tak ako teraz.

Ak by sa dodávky zastavili úplne, zásobníky by sa naplnili len na 59 percent, čo by na zimu nestačilo. Aj pri zvýšenom toku LNG, ktorý je limitovaný kapacitou terminálov v Európe, by pravdepodobne muselo nastúpiť obmedzenie spotreby, hlavne v priemysle. Tým by utrpela už aj tak slabá ekonomika, ktorá je naviac sužovaná vysokými cenami energie.

Ako prvý by bol zasiahnutý priemysel

Tento názor potvrdzuje aj Petr Bláha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Duslo Šaľa, najväčšieho odberateľa plynu na Slovensku. Podnik pochopiteľne nemá žiadne zásoby plynu a plne závisí od dodávok SPP. Neexistuje ani scenár čiastočného odstavenia výroby, zastaviť by sa muselo všetko.

Ak nebude k dispozícii dostatočné množstvo plynu, bude odstavená celá spoločnosť a nie len niektoré linky. Je to dané konfiguráciou technológie.
Petr Bláha, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Duslo Šaľa

Gazprom kryje už len tretinu spotreby Slovenska

V akej kondícii je Slovensko, je nutné obávať sa obmedzenia dodávok pre spotrebiteľov? Ministerstvo Hospodárstva SR pre TREND uviedlo, že od júna sa výrazne znížila závislosť Slovenska od ruského plynu a čoskoro sa otvorí aj prepojenie z Poľska, ktoré bude znamenať ďalší koridor pre tok plynu na Slovensko.

Na Slovensko prúdi nórsky plyn, ktorý bude do zásobníkov prúdiť, aj keď sa ruské dodávky zastavia. Kľúčové je zabezpečiť dostatok plynu pre domácnosti ešte v júli, to je priorita.

K dnešnému dňu má SPP fyzicky v zásobníkoch 6 693 TWh plynu, čo je 78 percent spotreby plynu na kúrenie.
Ministerstvo hospodárstva SR

SPP: Sme v inej pozícii ako pred rokom a bude to ešte lepšie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa