O tom, ako ceny elektriny zamávali s minuloročnou nákladnou železničnou dopravou a aké sú tohtoročné očakávania pre TREND hovorí generálny riaditeľ ZSSK Cargo Roman Gono.

Železničná spoločnosť Cargo oznámila, že od polovice roka zvýši svojim zamestnancom platy. Zároveň však železnice budú zvyšovať ceny pre vyššie ceny elektriny. Aký nárast nákladov očakávate?

V tomto roku okrem nárastov osobných nákladov a cien elektrickej energie očakávame výrazné nárasty aj pri ostatných médiách, nakupovaných službách a nakupovanom materiáli. Medziročný nárast všetkých nákladov odhadujeme vo výške minimálne 50 miliónov eur, čo je naozaj bezprecedentné, a to aj napriek odstráneniu, respektíve zníženiu niektorých nákladov oproti minulému roku.

Ako sa to prejaví na činnosti?

Takýto nárast cien si nevyhnutne vyžaduje skokovité zvýšenie realizačných cien, ale je otázne, či trh takýto razantný nárast bude akceptovať a či to náhodou v konečnom dôsledku nepovedie k znižovaniu objemu prepráv po železnici a k presunu na cestu.

Ak budeme konkrétnejší, aké ceny za elektrinu ste platili vlani?

V roku 2022 sme na základe platnej zmluvy mali zafixovanú cenu dodávky trakčnej elektriny počas celého roka. Cena bola stanovená pre štyri tarifné pásma (drahšia počas dňa a lacnejšia v noci). Priemerná cena dodávky (silovej časti) bola na úrovni cca 140,6 eura za megawatthodinu (MWh).

Aký vývoj predpokladáte v tomto roku?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa