Saudskoarabská kráľovská rodina si dáva záležať, aby vo svete vyzerala ako silný hráč. Národnú ekonomiku diverzifikuje prostredníctvom gigaprojektov, ktoré majú pretvoriť Saudskú Arábiu na modernú krajinu nezávislú od ceny ropy.

WA 54 archív Viedeň - Na archívnej snímke zo 6. marca 2020 saudskoarabský minister energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán prichádza na stretnutie členov aliancie OPEC+ vo Viedni. Po neúspechu minulý týždeň sa 23 členov aliancie OPEC+ v pondelok 5. júla 2021 opäť pokúsi dosiahnuť dohodu o tom, koľko ropy bude dodávať na trhy. Bin Salmán vyzval v nedeľu 4. júla na „kompromis a racionalitu“ s cieľom zabezpečiť dohodu. Spor v rámci OPEC+ odhalil narastajúce rozdiely medzi Saudskou Arábiou a SAE. Tie
Neprehliadnite

Saudská Arábia sa vyhráža špekulantom, chce vytlačiť ceny ropy vyššie

Projekty však financuje práve vďaka rope. Preto sa korunný princ Mohammed bin Salman rozhodol, že cez zníženie produkcie stoj čo stoj udrží jej cenu na úrovni 80 dolárov za barel.

Keď nedokázal dosiahnuť dohodu v karteli OPEC, rozhodol sa znížiť dennú produkciu o milióny barelov sám. Po dlhých mesiacoch sa zdá, že dosiahol svoj cieľ. Lenže cena je privysoká. Nie však cena ropy, ale cena za manipuláciu trhu.

Saudská Arábia to prehnala

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa