V mierových časoch trhové hospodárstvo úspešne riadi neviditeľná ruka trhu. Zvýšený dopyt po určitom produkte automaticky dvíha jeho cenu. Zároveň ostatným podnikateľom indikuje, že do tejto časti výroby sa oplatí investovať a rastúca ponuka následne zráža cenu. Výsledkom je viac cenovo dostupných tovarov pre bežných ľudí. Prirodzená regulácia sa zvykne označovať ako neviditeľná ruka trhu; jej fungovanie už v osemnástom storočí opísal ekonóm Adam Smith.

Lenže v časoch obchodnej vojny neviditeľná ruka trhu prestáva fungovať. Podnikatelia musia biznis prispôsobiť najrôznejším obmedzeniam, výsledkom je klesajúca ponuka tovarov a rastúce ceny. Európska únia v súčasnosti čelí raketovo stúpajúcim cenám energie a zemného plynu. „Napriek tomu, že som ekonómka, ktorá si veľmi ctí trh, tak súčasná situácia nie je výsledkom neviditeľnej ruky trhu, ale ruskej vojnovej taktiky. Európska únia musí prísť s jednotným riešením problému, tým je zastropovanie cien plynu pre všetky členské štáty,“ povedala v Otázkach Václava Moravce viceguvernérka Českej národnej banky Eva Zamrazilová.

V poslednom mesiaci sa ceny energií „utrhli z reťaze“. Na začiatku roka bolo možné kúpiť jednu megawatt hodinu (MWh) plynu za približne 50 eur, no na konci augusta vystrelila cena na neuveriteľných 300 eur. Ešte horšie je na tom elektrina. Od januára do augusta cena za jednu MWh vystrelia z približne 120 eur na 984 eur. Neuveriteľne prudké zdražovanie nastalo počas letných prázdnin; v čase relatívne nízkej spotreby z dôvodu dovolenkových odstávok veľkých fabrík a nulových nákladov na vykurovanie. Pokračovanie negatívneho vývoja môže už počas najbližších mesiacov priniesť bankroty mnohých podnikov, pričom najhoršia situácia bude v prípade tuhej zimy.

Tvrdé dáta Eurostatu

Európska únia zaviedla tvrdé sankcie po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Moskve sa výrazne skomplikoval predaj surovín na spoločnom európskom trhu. Cieľom je odradiť ruského prezidenta Vladimíra Putina od ďalších vojenských aktivít. Lenže tvrdé dáta ukazujú, že zavádzanie sankcií minulo účinok a ruské príjmy rastú.

Aktuálne čísla pred pár dňami zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat. Ukazujú, že ruský export do Európskej únie dosiahol počas prvých šiestich mesiacov minulého roka hodnotu 67,3 miliardy eur, no v rovnakom období tohto roka 120,4 miliardy eur. Napriek sankciám Rusi zarobili až o 52,7 miliardy eur viac ako v mierových časoch počas pandémie covidu-19.

Za negatívnym vývojom stoja práve extrémne drahé ceny energií. Rusi nakoniec v tomto roku slušne zarobia na vojenskom útoku na Ukrajinu. Situácia sa otočí až po dokončení nemeckých terminálov na spracovanie skvapalneného plynu. Strategická komodita sa potom bude vo veľkom dovážať zo Spojených štátov amerických, Kanady a krajín Blízkeho východu. Európska únia bude mať dostatok plynu najskôr v roku 2024, pričom pesimisti vidia ako reálny až rok 2026.

Ceny energií padnú tak či tak

Európska únia môže energetickú krízu vyriešiť len dvoma spôsobmi. Nijako nezasiahne do trhom stanovených cien a následne vysoké náklady za energie začnú vypínať jednu fabriku za druhou, pričom automaticky klesne dopyt. Výsledkom takéhoto vývoja bude pád cien energií. Lenže tento scenár povedie k rastu nezamestnanosti a sociálnych nepokojov. V krajnom prípade môže dôjsť aj k rozpadu Európskej únie. Pred touto hrozbou otvorene varuje investorov napríklad švajčiarsky EDL Capital.

Brusel sa bude chcieť rastu nezamestnanosti vyhnúť za každú cenu. Silnejú preto hlasy za stanovenie celoeurópskych maximálnych cien energií. Ide o druhú možnosť, ako zastaviť prudký rast cien, pričom regulácie sa s veľkou pravdepodobnosťou dotknú len elektriny. Toto riešenie otvorene podporuje predsedajúca krajina Európskej únie – Česká republika.

Riziko nedostatku elektriny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa