Keď Vladimir Putin nastupoval do funkcie v roku 2000, ropa stála 28 dolárov za barel. V roku 2011 bol priemer na úrovni 111 dolárov. Príjmy z exportu fosílnych palív Ruska vzrástli parabolicky a ruka v ruke s nimi vzrástlo aj sebavedomie Moskvy. Ruský prezident mohol konať z pozície sily.

Rusé tankery podľa expertov začnú používať rôzne triky, aby na mori unikli západnej kontrole.
Neprehliadnite

Slabučké hryzkanie ťaživého embarga na ruskú ropu. Európa zašla ďalej ako pri plyne

Keď narobil poriadky s opozíciou a médiami doma a voličom nadelil vyššie penzie a benefity, jeho domácu moc nemohol nikto ohroziť. Na medzinárodnej scéne rozširoval svoju moc anexiou Krymu, intervenciou v Sýrii, pričom súčasný vpád na Ukrajinu je len logickým pokračovaním.

Ropný fond majú aj v Rusku

Príjmy z exportu ropy a ďalších surovín sa snažil podľa vzoru Nórska kumulovať do špeciálneho fondu, ktorý mal slúžiť ako rezerva, keď bude situácia horšia. Rusko sa na to systematicky pripravovalo.

Medzi rokmi 2000 a 2021 vzrástli jeho výdavky na zbrojenie o 700 percent na takmer 66 miliárd dolárov. Pre porovnanie, Kanada počas tých istých dvoch dekád zvýšila výdavky o 320 percent, Spojené štáty o 250 percent a Nemecko o 211 percent.

V absolútnom porovnaní sa s 800-miliardovým rozpočtom USA nemôžu porovnávať. Moskva má však vyšší rozpočet na armádu, ako ktorákoľvek krajina v Európe. Ukrajina dávala na zbrojenie približne desatinu ruských výdavkov.

Ruské výdavky mali jasnú prioritu. Zatiaľ čo do armády prúdilo čoraz viac peňazí, cesty, mosty, letiská a iná infraštruktúra pustli. Výdavky na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť či sociálny systém mohli byť znížené. Na armádu však nesmel nikto siahnuť.

Píše sa rok 2022 a Rusko čelí veľkému prepadu svojich príjmov. Logická otázka na stole je, koľko si ešte môže dovoliť viesť vojnu v súčasnej podobe? Je šanca, že mu dôjdu čoskoro peniaze? Ruský minister financií Anton Siluanov povedal, že príprava rozpočtu na budúci rok bola tou najťažšou v jeho kariére.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa