Cena zemného plynu a objem prietoku cez strategické plynovody sa stali horúcou témou už dávno pred začiatkom vykurovacej sezóny. Niet divu, že keď prišli správy o tom, že plynovod Yamal je v reverznom móde, spôsobilo to vlnu znepokojenia. Objemy prepravy cez tento plynovod boli totiž nízke už v lete a to v spojení s relatívne nízkym stavom zásobníkov spôsobovalo pred zimou obavy.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Gazprom a Európa: Komplikované, ale nevyhnutné partnerstvo

Začiatkom novembra začali klesať objemy prepravy aj cez tzv. centrálny koridor, teda cez Slovensko. Ako pre TREND potvrdil hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík, oproti priemerným októbrovým objemom klesla preprava na začiatku novembra o 40 percent. Bez konkrétneho dôvodu.

Na vstupnom bode Veľké Kapušany klesla počas prvých troch novembrových dní preprava z priemerných októbrových 74,3 miliónov m3 za deň na 42,7 milióna, resp. 49,2 milióna. Následne stúpla na 67,5 milióna.
Pavol Kubík (hovorca spoločnosti Eustream)

Ak si to teda zhrnieme, ceny plynu sú stále pri dlhoročných maximách, zásobníky sú naplnené menej ako obvykle pred zimou, tie ktoré ovláda Gazprom v Európe sú dokonca takmer prázdne. Rusi zvyšovanie dodávok sľubujú už dlho, ale zásobníky plnia len doma a do toho začne zrazu plyn prúdiť opačným smerom, teda zo západu na východ.

Následne preprava cez našu krajinu padne o polovicu. A všetci sú ticho a hovoria, že nič sa nedeje. Dlhodobé kontrakty sú vraj plnené podľa požiadaviek. Áno, to sme už počuli aj predtým.

Čo sa to s plynovodmi porobilo?

Na prvý pohľad to vyzerá naozaj bizarne a vysvetlenia nedávajú zmysel. Plynu je málo, cena je vysoká, ale dopyt po preprave zo strany Nemecka vraj nebol. Lenže každá strana rúry má dve strany a objem a smer prepravy je výsledkom dopytu a ponuky. Aj toto vysvetlenie znie banálne, kým si ho neskúsime priblížiť na konkrétnom príklade.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa