V Rusku sa na jar podaril zázrak, na počkanie tam vyrobili najsilnejšiu menu na svete, ktorej kurz platí pre pár percent obyvateľov a zahraničie. Lenže v Moskve pri výrobe super-silného rubľa, ktorý má zakázané klesať, zabudli na jednu dôležitú súvislosť.

A Russian ruble coin
Neprehliadnite

Ako dokázala Moskva vyčarovať najsilnejšiu menu na svete

Prisilná mena totiž pre krajinu znamená viac problémov ako úžitku. Konkrétne z hľadiska rozpočtových príjmov je to katastrofa. Producenti ropy a zemného plynu platia dane podľa príjmov, ktoré sú vypočítané v amerických dolároch, a tie z dôvodu silného rubľa klesajú.

A tak klesajú aj príjmy do štátneho rozpočtu. To je len ďalšia rana pre štátnu pokladnicu, ktorú podporuje už len predaj komodít. A nedá sa napísať ani to, že ju to drží nad hladinou, pretože ruský rozpočet je už v deficite.

Silný rubeľ, slabý rozpočet

Kurz rubľa je dvojnásobne vyšší ako pred tromi mesiacmi, a to znamená, že príjmy do štátneho rozpočtu sú polovičné.

Problémy rozpočtu budú pravdepodobne pokračovať. Politici sú už znepokojení.
Liam Peach, Capital Economics

Ruský minister financií Anton Siluanov už oznámil plán, ako situáciu riešiť. V Rusku plánujú nakupovať meny spriatelených krajín a voči nim predávať rubeľ. Cieľom je znížiť kurz rubľa voči euru aj doláru.

V krajine veľa možností nemajú, pretože vzhľadom na sankcie voči Moskve sa centrálna banka na medzinárodný devízový trh nedostane, a tak nemôže priamo intervenovať na trhu.

Možnosti Ruska sú obmedzené, nemôže predávať rubeľ a nakupovať dolár, sankcie blokujú centrálnu banku.
Liam Peach, Capital Economics

Ešte pred štyrmi mesiacmi mali v Rusku úplne iné problémy. Mena krajiny bola príliš slabá. Na konci februára, v nadväznosti na inváziu Ruska na Ukrajinu a sankcie, sa mena prudko prepadla a v Rusku sa museli zaviesť kapitálové kontroly, aby udržali hodnotu meny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa