Krátko po rozpade Sovietskeho zväzu nastal čas reformovať nefunkčnú ekonomiku, v ktorej bolo síce všetko lacné, ale zároveň v obchodoch toho veľa nebolo. Okrem cenovej deregulácie vláda chcela privatizovať podniky, aby zabránila návratu komunizmu a zároveň rozbehla ekonomiku.

Divoká privatizácia na začiatku 90. rokov

Na začiatku 90. rokov, keď jediným investičným produktom v regióne bola vkladná knižka a občania netušili, ako fungujú banky a čo je to burza, sa zdala kupónová privatizácia jediným reálnym spôsobom, ako dostať kapitál do ekonomiky.

Podniky a továrne mali medzi sebou súperiť na konkurenčnom trhu, ľudia mali dostať kupónové knižky, prostredníctvom ktorých si mohli kúpiť podiely v podnikoch a obchodovať s nimi. Ekonomika sa mala rozbehnúť.

Realita však bola iná a bežný občan z tejto komplikovanej schémy veľmi neprofitoval. V prvej vlne bola tretina podnikov sprivatizovaná.

Následne prebehla druhá vlna, ktorá sa zvrhla na rozkrádanie štátneho majetku. Priatelia a rodiny politikov, ktorí boli vo vláde, sa dostali k veľkým podielom na priemysle krajiny veľmi lacno. V tomto procese vznikla trieda oligarchov, ktorí dokázali politické konexie premeniť na kontrolu veľkých častí ekonomiky.

Mnohí oligarchovia sa dostali k továrňam „za babku“, rozpredali, čo sa dalo, továreň zatvorili a ľudia prišli o prácu. Z pohľadu bežného človeka to nebol kapitalizmus, ale lúpežníctvo. Medzinárodný menový fond (MMF) urobil pre vládu odporúčania, za koľko by sa mohli ruské podniky predávať. Nič to nepomohlo, kamaráti dostávali zľavu. Výraznú.

Toto nie je príbeh o slovenskej privatizácii, ale o ruskej privatizácii, ktorá prebiehala v rokoch 1991 – 1999. V tom čase vznikla v Rusku trieda miliardárov. Ruský prezident Boris Jelcin, ktorého podporovatelia a rodina si počas privatizácie významne polepšili, čelil v dôsledku priebehu privatizácie veľkému poklesu popularity a viacerým pokusom o impeachment v ruskej Dume.

Rok pred koncom svojho funkčného obdobia, unavený a poznačený zdravotnými problémami, prezident B. Jelcin označil vtedy takmer neznámeho Vladimíra Putina za svojho nástupcu. V decembri 1999 rezignoval a V. Putina poveril zastávaním úradu prezidenta až do volieb. V lete 2000 Vladimír Putin vyhral voľby a stal sa prezidentom. Prezidenti sa teda vymenili, miliardári však zostali.

Najbohatší Rusi mali pred vojnou dobrý rok

Kto sú teda najväčší ruskí miliardári? Podľa časopisu Forbes bol rok 2021 pre ultra-bohatých Rusov dobrým rokom. Ich počet medziročne narástol z 99 na 117 a ich majetok stúpol o 50 percent na 584 miliárd dolárov. 

Viac ako tretinu z toho celkového nárastu bohatstva si pre seba odtrhli desiati najväčší. Tu je ich prehľad.

01: Alexey Mordashov s rodinou. Zdroj bohatstva: oceľ, investície

Syn dvoch sovietskych pracovníkov v oceliarstve. A. Mordashov je väčšinovým vlastníkom spoločnosti Severstal, kde pôsobil ako riaditeľ od roku 1996 do roku 2015. Hodnota spoločnosti do marca 2021 vzrástla o 72 percent a dostala rodinu zo štvrtej pozície ruských boháčov až na čelo rebríčka. Hodnota majetku: 29,1 miliardy dolárov.

02: Vladimir Potanin. Zdroj bohatstva: kovy

V. Potaninovi sa pripisuje autorstvo kontroverznej schémy „úvery za akcie“, ktorá pomohla Ruskom s dobrými politickými konexiami získať kontrolu nad štátnymi firmami počas privatizácie v 90. rokoch. Väčšina jeho majetku prestavuje 35 percentný podiel vo firme Nornickel, ktorá produkuje paládium a nikel. Hodnota majetku: 27 miliárd dolárov.

03: Vladimir Lisin. Zdroj bohatstva: oceľ, doprava

Začal pracovať pre skupinu obchodníkov, ktorá neskôr začala dominovať ruským exportom hliníka a ocele. Keď sa partnerstvo v roku 2000 rozpadlo, V. Lisin dostal väčšiný podiel v spoločnosti Novolipetsk Steel. Hodnota majetku: 26,2 miliardy dolárov.

04: Vagit Alekperov. Zdroj bohatstva: ropa

Bývalý pracovník na vrtnej veži v Kaspickom mori sa stal vice-ministrom pre energetiku počas Sovietskeho zväzu. Angažoval sa v založení prvej vertikálne integrovanej štátnej energetickej spoločnosti Langepas-Uray-Kogalymneft, ktorá vznikla koncom roka 1991. V apríli 1993 sa spoločnosť premenila na Lukoil a Alexperov sa stal prezidentom a predsedom predstavenstva. Ide o jednu z najväčších ropných spoločností a dodnes vlastní 30-percentný podiel. Hodnota majetku: 24,9 miliardy dolárov.

05: Leonid Mikhelson: Zdroj bohatstva: plyn, chémia

Kariéru začínal ako vedúci konštrukčnej spoločnosti, ktorá pracovala na plynovode v regióne Tumeň na Sibíri. Dnes je spolu s Gennady Timchenkom partnerom v spoločnosti Novatek (produkcia zemného plynu) a petrochemickej spoločnosti Sibur. Hodnota majetku: 24,9 miliardy dolárov.

06: Gennady Timchencko. Zdroj bohatstva: ropa, plyn

G. Timchenko má podiel v spoločnosti Novatek a Sibur, spolu s partnerom Leonidom Mikhelsonom. Údajne má blízko k Vladimirovi Putinovi. Hodnota majetku: 22 miliárd dolárov.

07: Alisher Usmanov. Zdroj bohatstva: oceľ, telekomunikácie, investície

Prvé väčšie peniaze zarobil produkovaním plastových tašiek, čo bol v Sovietskom zväze nedostatkový tovar. Veľmi skoro investoval do Facebooku a čínskej spoločnosti Xiaomi. Jeho najväčším zdrojom bohatstva je 49-percentný podiel v oceliarskom gigante Metalloinvest. Hodnota majetku: 18,4 miliardy dolárov.

08: Andrey Melnichenko. Zdroj bohatstva: uhlie, hnojivá

Jeho prvým podnikateľským nápadom bol reťazec zmenární, ktoré naštartoval začiatkom 90. rokov. V súčasnosti vlastní podiel v Eurochem-e, ktorý produkuje hnojivá a spoločnosti SUEK, ktorá ťaží uhlie. Hodnota majetku: 17,9 miliardy dolárov.

09: Pavel Durov. Zdroj bohatstva: Telegram

Známy ako ruský Zuckerberg. Založil sociálnu sieť VK vo veku 22 rokov a následne ju predal, potom založil aplikáciu Telegram. Od roku 2013 až dodnes ju riadi a plánuje ju speňažiť. Je známa tým, že je zadarmo a dbá na súkromie užívateľov. Hodnota majetku: 17,2 miliardy dolárov.

10: Suleiman Kerimov s rodinou. Zdroj bohatstva: investície

Šikovný ekonóm, ktorý zarobil investovaním do ruských spoločností, ktoré sa dostali do dočasných problémov. Darilo sa mu, až kým v roku 2008 neprišiel o miliardy. Potom stavil na Polyus, najväčšieho ruského producenta zlata a dostal sa späť do formy. Hodnota majetku: 15,8 miliardy dolárov.

Vo vojne sa rátajú straty v stovkách miliárd

Rok 2022 priniesol poriadne zemetrasenie a najbohatší Rusi strácajú miliardy denne. Graf nižšie prináša odhady o koľko klesol ich majetok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa