Ruská ekonomika je späť na nohách. Nejde pritom o titulok prokremeľského média, ale konštatovanie The Economistu na základe posledných dát z krajiny.

Devízové obmedzenia a očakávania platieb za energie v rubľoch spôsobili, že domáca mena posilnila na úroveň 66 rubľov za dolár. Ide o najsilnejšiu úroveň od vzniku pandémie.

Koncom apríla centrálna banka opäť výrazne znížila úrokové sadzby, zo 17 percent na 14 percent, čím ukázala, že inflácia prestáva byť problémom. Moskva dokonca dokázala splatiť časť svojich dolárových dlhov a zdá sa, že sa predsa len môže vyhnúť bankrotu.

Aj keď HDP krajiny klesá, domáca spotreba ostáva prekvapujúco silná. Úvahy o prepade ekonomiky o 15 percent v tomto roku sa javia ako prehnane pesimistické.

Od začiatku vojny mala za prvé dva mesiace krajina podľa odhadov získať z predaja energii 62 miliárd dolárov, vypočítala CREA. Ide o dvojnásobok oproti bežným príjmom. Napriek tomu, že Rusko vyvážalo o čosi menej surovín, ich vyššia cena pokles objemu viac než kompenzovala.

Európsky problém má európske riešenie

Až 70 percent predaných ruských energetických surovín zakúpila Európska únia, čo je pre ňu obrovský politický problém. V snahe riešiť ho, blok navrhuje pristúpiť v šiestom sankčnom balíku k postupnému embargu na ropu.

Pre ruskú ekonomiku by to bol úder, nie však masívny. Podľa výpočtov Capital Economics by to prinieslo pokles objemu ruského exportu ropy zhruba o pätinu. Zvyšok by krajina dokázala diverzifikovať. Jej príjmy by sa v tomto roku znížili o 70 miliárd dolárov na 180 miliárd. Menej ruskej ropy však znamená nižšiu globálnu ponuku a tým pádom vyššie ceny.  

Rusko do Európy dodáva až trikrát viac ropy ako do Číny. Zavedenie ropného embarga ho donúti hľadať nové trhy. India krajinu nezachráni, pretože momentálne spotrebuje iba toľko ruskej ropy ako Slovensko. A tak budú musieť ruské spoločnosti ponúkať ropu s obrovskou zľavou.

Tankery s ruskou ropou budú križovať svetové moria. Európa sa však rozhodla, že im to prekazí.

Ako plánuje Európa zdevastovať ruský export ropy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa