Začiatkom decembra sa EÚ veľmi pravdepodobne dohodne na cenovom strope na ruskú ropu. Názory na cenový strop sa rôznia, podobne ako na strop na zemný plyn.

EBE 31 Džidda - Americký prezident Joe Biden pricestoval v piatok do Saudskej Arábie, ktorá je po Izraeli a palestínskych územiach poslednou zastávkou na jeho pracovnej ceste na Blízkom východe. Biden sa stal vôbec prvým americkým prezidentom, ktorý priletel do Saudskej Arábie priamym letom z Izraela; jeho lietadlo pristálo v saudskoarabskom meste Džidda. Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa zdravia počas príchodu do saudsoarabskej
Neprehliadnite

Bližšia rusko-arabská košeľa ako americký kabát: OPEC obmedzuje produkciu

Na jednej strane spektra sú názory, že ceny ropy musia zostať vyššie, aby ruská ropa naďalej prúdila. To si myslí Grécko, Malta či Cyprus. Grécko pritom vlastní 20 percent prepravných lodí na svete, vrátane ropných tankerov.

Na druhej strane, bližšie k vojnovému frontu sú Poľsko či pobaltské štáty, ktoré podporujú názor Kyjeva, že strop na ruskú ropu je potrebné dotlačiť do pásma 30 až 40 dolárov za barel, teda pod produkčné náklady Moskvy. Nech finančne krváca.

S fosílnymi palivami z Ruska je potrebné niečo urobiť a kompromis je určite lepší ako nič. A hlavne, EÚ-27 musí nájsť spoločnú reč, pretože G7 čaká len na ňu. Zavedie rovnaký cenový strop ako Európska únia. Následne sa môže spustiť embargo na dovoz ropy z Ruska do EÚ.

Rusko v G7 skončilo

Efektívne to vlastne bude embargo zo strany G7, pretože USA a Kanada majú dosť svojej ropy a Japonsko donedávna dovážalo štyri percentá svojej spotreby ropy z Ruska a od júna už nedováža žiadnu ruskú ropu.

To isté platí pre Spojené kráľovstvo. Zvyšní členovia G7, teda Nemecko, Francúzsko a Taliansko sú členovia EÚ. Mimochodom, kedysi to bola G8, spoločne s Ruskom. Potom Rusko anektovalo Krym a už zostala len G7.

Podľa informácií z kuloárov sa pravdepodobne zavedie cenový strop na ruskú ropu vo výške 65 až 70 dolárov za barel. Ruská ropa teraz po zľave oproti rope Brent, ktorá dosahuje podľa fínskej naftárskej spoločnosti Neste momentálne približne 23 až 25 dolárov na barel, by mala stáť približne 60 dolárov za barel.

Agentúra Bloomberg dokonca informuje, že v prístave Primorski v Baltickom mori sa dá ruská ropa kúpiť za niečo vyše 50 dolárov za barel.

Cenový strop na ruskú ropu sa teda tak skoro neaplikuje a dokonca je možné, že sa neaplikuje nikdy. Nie preto, že by cena ropy už nikdy nestúpla, alebo preto, že strop je tak vysoko, že sa tam cena pravdepodobne nikdy nevráti.

Jednoducho preto, že Rusko povedalo, že kto zavedie strop na ruskú ropu, nijakú nedostane. A keďže bude zavedené embargo, nikto v G7 by až na dočasné výnimky (napríklad Slovnaft) nijakú ruskú ropu kupovať ani nemal. Takže sa nič nezmení.

Trh totiž nespí a keďže sa embargo ohlásilo dlhé mesiace dopredu, všetko sa pripravilo, aby na deň D bolo (takmer) všetko v poriadku. Pointa by mala byť, že G7 ruskú ropu nebude kupovať, toky sa presmerujú do Číny, Indie či Turecka a v globále sa nič veľké nezmení. Voľné kapacity na Blízkom východe, ktorý príde o časť trhu v krajinách, ktorým lacná ruská ropa nesmrdí, sa presmerujú do G7.

Ropa sa prelieva, príjmy však klesajú

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa