Rusko oznámilo, že do roku 2030 plánuje investovať 14 miliárd dolárov do svojho leteckého priemyslu. Cieľom má byť zvýšenie vlastnej výroby lietadiel. Vláda si od tohto kroku sľubuje, že viac ako 80 percent lietadiel prevádzkovaných ruskými leteckými spoločnosťami bude do konca desaťročia pochádzať z domácej výroby, uviedol podľa portálu Simpleflying podpredseda vlády Jurij Borisov.

Po invázii na Ukrajinu a následných sankciách sa teraz Rusko nachádza v leteckej kríze. Ruské aerolínie si totiž objednali niekoľko kusov nových lietadiel, no dodávky sú zo strany výrobcov zrušené. Príkladom môže byť spoločnosť Aeroflot, ktorá si objednala dve lietadlá Airbus A350, ktoré doteraz nedostala. Problémom je aj nedostatok náhradných dielov, čo tiež spôsobuje prevádzkovateľom veľké problémy.

Záchrana v podobe vlastnej firmy

Začiatkom tohto roka prevádzkovala spoločnosť Aeroflot flotilu 187 lietadiel, pričom len 10 z nich nebolo od výrobcov Airbus či Boeing. Podľa najnovších informácií chce teraz spoločnosť zadať objednávku na výrobu niekoľkých lietadiel spoločnosti United Aircraft Corporation, ktorej väčšinovým majiteľom je štát.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa