Jadrová energetika je biznis na dlhé trate. Atómové elektrárne sa stavajú často aj celú dekádu, ich životnosť je viac ako pol storočia. Vyhorené palivo sa bude skladovať a strážiť stovky rokov. Obdobie jedného roka v tomto odvetví nič neznamená.

Oil,Production,And,Extraction,In,Russia.,Oil,Pump,Jack,And
Neprehliadnite

Neočakávaný dôsledok sankcií voči Rusku – OPEC skupuje ruské palivá a vymieňa ich za svoje

Na tomto trhu existuje hráč, ktorý je na trhu taký významný, že sa, aspoň nateraz, nedá obísť. Ani posledný rok na tom nič nezmenil, práve naopak. Ruskému Rosatomu sa darí, ako už dávno nie.

Rusko je najväčším exportérom jadrových reaktorov na svete. Za rok zhotoví štátna atómová energetická korporácia Rosatom reaktory za viac ako 12 miliárd dolárov. Konkuruje jej len Čína, ktorá dosahuje tretinové objemy a Francúzsko, ktoré vyrobí štvrtinu ruskej produkcie. Ostatné krajiny nestoja za zmienku.

Tento rok spúšťa Turecko novú jadrovú elektráreň v Akkuyu a ešte na jeseň minulého roka si objednalo ďalšiu. Obe má na starosti ruský Rosatom. Západ to môže znepokojovať, ale to je všetko. Prvá elektráreň stála približne 20 miliárd dolárov, tá druhá lacnejšia nebude.

Zákazky na desať rokov

Rosatom má dosť roboty po celom svete, momentálne pracuje na 34 nových blokoch v jedenástich krajinách od Číny po Egypt. Aj v susednom Maďarsku. Bez ohľadu na inváziu na Ukrajine mu biznis len tak kvitne. Za minulý rok zaknihoval tržby 10 miliárd dolárov, v knihe objednávok má zazmluvnenú prácu za 140 miliárd dolárov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa