Predmetom najnovšieho sporu medzi USA a Ruskom sa stali líbyjské dináre. Maltské úrady zhabali bankovky v hodnote 1,1 miliardy USD (988 miliónov eur) s tým,  že ide o falzifikáty.  To tvrdí aj americké ministerstvo zahraničných vecí.

Peniaze v líbyjskej mene mali byť vytlačené ruskou štátnou akciovou spoločnosťou Goznak a zrejme boli určené pre odštiepenecké sily Ruskom podporovaného maršala Chalífu Haftara na východe Líbye.

Spojené štáty v tom vidia snahu Ruska miešať sa do diania v Líbyi. „Tento incident opäť potvrdzuje, že je potrebné, aby Rusko zastavilo svoju škodlivú a destabilizujúcu aktivitu v Líbyi,“ uviedlo vo svojom stanovisku ministerstvo zahraničia USA.

Sú falošné líbyjské dináre alebo americké tvrdenie?

Moskva to popiera, nejde podľa nej o falzifikáty a požaduje vrátenie zadržaných peňazí. Slovensko-ruská spoločnosť na svojej webovej stránke citovala Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie, ktoré trvá na tom, že bankovky, vytlačené spoločnosťou Goznak, sú zákonnými platidlami.

Firma podľa ruského ministerstva vyrába bankovky na objednávku rôznych centrálnych bánk už dlhšie. Počas svojej existencie vraj vytlačila a dodala bankovky do desiatok krajín. Okrem toho Goznak razí aj mince a vyrába osobné doklady. Aj tentoraz išlo o legálnu objednávku, uviedla ruská strana: „Falošné nie sú tieto líbyjskej dináre, ale americké tvrdenie.“

Poškodzovanie hospodárstva

Americké ministerstvo však zdôraznilo, že pre nich je jedinou legitímnou centrálnou bankou Líbye tá so sídlom v Tripolise. „Prílev falšovaných bankoviek líbyjskej meny vytlačených Ruskom v posledných rokoch zhoršil hospodárstvo Líbye,“ uviedlo ministerstvo.

Firma Goznak sa vo svojom stanovisku, ktoré zverejnila agentúra AFP, obhajovala tým, že objednávku peňazí preskúmala aj OSN a nepovažuje ju za porušenie sankcií uvalených na Líbyu. Podľa záverov Bezpečnostnej rady OSN ruská spoločnosť dodala v rokoch 2016 až 2018 centrálnej banke na východe Líbye bankovky líbyjskej meny v úhrnnej hodnote 7,1 miliardy dolárov (6,4 miliardy eur).

Líbyjské dvojvládie

Peniaze boli podľa Američanov určené pre vojenské sily na východe Líbye, ktorý kontroluje maršal Chalífa Haftar, sídliaci v Benghází. USA už viackrát obvinili Rusko, že zasahuje do záležitostí Líbye, pretože podporuje tohto muža a jeho vojakov. Ten vedie tzv. Líbyjskú národnú armádu a snaží sa už od apríla 2019 dobyť Tripolis, kde sídli Vláda národnej jednoty na čele s Fajízom Sarradžom, vytvorená s podporou OSN a EÚ.

Po zvrhnutí a vražde líbyjského lídra Muammara Kaddáfího v roku 2011 panuje totiž v Líbyi dvojvládie – na jednej stane je Sarradž, na druhej Haftar.