Zaplatíte za plyn v rubľoch, aby Rusko znížilo blokovanie devízových rezerv v zahraničí. A zavedie sa, že exportéri musia naďalej povinne preklápať 80 percent tržieb z cudziny na ruble, pričom to bude čoskoro až 100 percent.

Takto nejako premýšľa ruský prezident Vladimír Putin, ktorý svojím postupom v reakcii na zavedené sankcie šokoval Európanov. To, čo prekvapuje bežných ľudí, však nešokuje analytikov, ktorí zhodne tvrdia, že sa to dalo predvídať. 

Kurz ruskej meny sa uplynulý týždeň napriek sankciám a zmrazeniu významnej časti devízových rezerv, ktorých celková hodnotu predstavuje 600 miliárd dolárov, vrátil na predvojnovú úroveň. Napriek tomu, že opatrenia avizované v rámci piateho  sankčného balíčka Európskou úniou, Spojenými štátmi a niektorými ďalšími krajinami mali viesť k prepadu ruskej ekonomiky. Prečo sa tak deje a ako možno „čítať“ Putinovu aktuálnu stratégiu pri plyne?

Vynútená zmena nákupov plynu

Ak chce niekto kupovať akúkoľvek komoditu na svetových trhoch, predajca je ten, kto určuje podmienky. Platí to rovnako v Spojených štátoch, Saudskej Arábii či v Rusku. Kým USA si zarobené doláre ukladajú do amerických cenných papierov držaných v ich krajine, Rusku situáciu skomplikovali zavedené sankcie pre vojnu na Ukrajine. Prišlo okamžite o prístup k svojim devízovým rezervám držaným v eurozóne.

Ruský prezident 31. marca podpísal dekrét, podľa ktorého musia zahraniční kupci platiť za ruský plyn len v rubľoch. Francúzsko, Rakúsko i Nemecko sa už pripravujú na zastavenie dodávok, vyhlásili krízový stav a rátajú s rôznymi alternatívami vývoja situácie.

Gazprom a ostatní ruskí exportéri plynu už v minulosti menili viac ako 80 percent prijatých devíz na ruble, keďže svojich zamestnancov a služby platia najmä v tejto mene. Doteraz systém pri platbách za plyn Európanom fungoval tak, že sa za ne platilo napríklad v eurách, hovorí pre TREND  Boris Tomčiak, investičný manažér spoločnosti Finlord.

„Platbu Gazprom na svoje účty dostal a potom si financie zmenil na ruble. Aktuálny nový systém presúva povinnosť zameniť si ruble na odberateľov, prípadne v rámci výnimky na Gazprombank, kam môže odberatelia posielať eurá, ktoré sa automaticky menia na ruble,“ hodnotí analytik.

Z politického hľadiska môže takto V. Putin ukázať voličom, že si vynútil platbu v rubľoch a zároveň sa znížilo riziko zablokovania devízových rezerv ruskej centrálnej banky v zahraničí. Eurá aj ruble by sa tak ocitli v ruskej banke.

V posledných dňoch vzbudil pozornosť výrok ministra hospodárstva Richarda Sulíka, že treba platiť za ruské komodity tak, ako žiada  ruská strana,  najmä pre obavy z vypnutia dodávok plynu. Slovensko je na ňom závislé na 85 percent, na rope na sto percent.

„Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia. Keď je tu podmienka platiť rubľom, tak plaťme rubľom,“ vyhlásil R. Sulík v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Následne svoj výrok korigoval s tým, že sa prispôsobíme spoločnému postupu v Európskej únii.

Keďže faktúry za plyn sa platia spätne, Sulíkov rezort sa zatiaľ vynašiel tak, že faktúru za marec zaplatil do 31. marca v predstihu, nie až do 20. apríla, podľa podmienok v zmluve. Keďže najbližšia faktúra za apríl bude splatná až 20. mája, dovtedy je čas mnohé veci vyriešiť.

Ohrozená dominancia dolára

Putinova krajina ide podľa svojho vlastného scenára. Zmrazenie významnej časti devízových rezerv Ruska v Európe spôsobilo, že V. Putin sa rozhodol dodávať plyn a neskôr aj iné komodity nie za eurá či doláre, ale v rubľoch. Nemohlo by nimi totiž disponovať. Ako tento krok vidia finanční analytici? 

Za daných okolností je to pre Rusko asi najlepšia voľba, pretože V. Putin týmto krokom zabije viacero múch jednou ranou, hovorí pre TREND Lukáš Lipovský, analytik X-Trade Brokers. „Podporí slabý rubeľ, pretože ak bude Gazprom predávať plyn v rubľoch, „nepriateľské krajiny“ budú musieť rubeľ nakúpiť. Samozrejme, že od Rusov, čím vlastne Putin podporí záujem o svoju menu.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa