Slováci prežili najprudšie zdražovanie úverov od zavedenia eura. Od januára 2022 do júla 2023 stúpla priemerná úroková sadzba úveru na bývanie z 0,99 percenta na 3,93 percenta. Ide o najobľúbenejšie obdobie fixácie v rozmedzí jedného až piatich rokov. Počas nasledujúcich mesiacov príde k prekonaniu štvorpercentnej hranice.

Signalizujú to aspoň aktuálne ponuky domácich bánk. Pri päťročnej fixácií aktuálne len jedna banka predáva nové hypotéky za sadzbu pod štyrmi percentami. Konkrétna ponuka je nižšia len o zanedbateľnú jednu stotinu percentuálneho bodu. Pri trojročnej fixácií sú pod štyrmi percentami ponuky troch finančných domov. Najlacnejšia banka predáva nové hypotéky za ročný úrok 3,8 percenta.

Kam stúpnu úroky

Zdražovanie úverov je s veľkou pravdepodobnosťou takmer na konci. Európska centrálna banka (ECB) základnú úrokovú sadzbu v septembri zdvihla o 0,25 percentuálneho bodu na 4,5 percenta. Sadzba jednodňových refinančných operácií dosiahla 4,75 percenta a sterilizačných rovné štyri percentá. „Na základe aktuálneho hodnotenia Rada guvernérov usudzuje, že kľúčové úrokové sadzby ECB už dosiahli úroveň, ktorá pri dostatočne dlhom zachovaní podstatným spôsobom prispeje k včasnému návratu inflácie na cieľovú úroveň,“ konštatuje vo štvrtkovom mediálnom vyhlásení ECB.

Regulátor finančného trhu s veľkou pravdepodobnosťou práve ukončil cyklus zvyšovania úrokových sadzieb. Základná úroková sadzba podľa oficiálnych vyjadrení ostane dlhšiu dobu na hodnote 4,5 percenta. Dôvodom je stále vysoká inflácia v eurozóne, ktorá v tomto roku má dosiahnuť hodnotu 5,6 percenta, budúcom 3,2 percenta a roku 2024 klesne na 2,1 percenta.

Cenová stabilita je hlavnou úlohou ECB. Regulátor finančného trhu má za cieľ udržať rast cien na maximálnej úrovni dvoch percent. Lenže tento cieľ sa mu podľa jeho vlastných prognóz tak skoro nepodarí dosiahnuť. Úroky majú preto na súčasných úrovniach ostať rok až dva.

Finančné trhy majú inú predstavu o budúcnosti. Znižovanie úrokových sadzieb očakávajú už v priebehu budúceho roku. Dôvodom je čoraz pomalší hospodársky rast a hrozba recesie. Naplnenie prvého scenára dlhodobo vysokých úrokov vytlačí priemerný úrok slovenských hypoték nad úroveň základnej úrokovej sadzby. Hypotéky sa teda budú predávať za ročný úrok nad úrovňou 4,5 percenta. Druhý scenár signalizuje vrchol tesne nad hodnotou štyroch percent.

Pozor na slovenskú vládu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa