TREND sa zhováral s generálnym riaditeľom Pôdohospodárskej agentúry (PPA) Jozefom Kissom o tom, prečo stúpol počet kontrol a blokácií zo strany agentúry, či Slovensko stihne vyplatiť predpísanú kvótu priamych platieb do júna, v čom spočíva najväčší prínos štátnej pomoci a na aké zmeny sa majú žiadatelia pripraviť. Šéf PPA tiež vysvetľuje, čo sleduje relokáciami pracovných kapacít.

Na konci vlaňajšieho roka nebol schválený štátny rozpočet v pôvodnom termíne. Spôsobilo vám to problémy?

Museli sme úplne zastaviť vyplácanie podpory, lebo je viazané na rozpočtové pravidlá. Nemohli sme posielať súpisky do štátnej pokladnice. Všetky inštitúcie sa pripravovali na rozpočtové provizórium, ktoré napokon nenastalo, keďže bol štátny rozpočet schválený o dva týždne neskôr. No bol schválený až po tom, ako sme my boli nútení platby zastaviť.

Do 9. decembra 2022 ste v rámci priamych platieb vyplatili 200 miliónov eur, do konca februára by ste chceli vyplatiť ďalších 156 miliónov. Koľko ešte zostane z vlaňajšej kampane tak, aby sa splnila 95-percentná kvóta k júnu 2023?

Do konca mája nám zostane vyplatiť približne 190 miliónov. Päťdesiať až šesťdesiat miliónov je viazaných na ekoschémy, ktoré môžeme vyplácať až v máji, a zvyšok sú záležitosti, ktoré ešte podliehajú kontrolám. Kontrolujeme dvojité deklarácie a tiež vzájomné blokácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa