Neustálemu rastu cenovej hladiny, ktorý trvá dlhé mesiace, by mohol byť koniec. Európska komisia vo svojej jesennej ekonomickej prognóze upravila svoju predpoveď. Ceny v Európe majú podľa nej dosiahnuť vrchol na konci roka. Celoročná inflácia za rok 2022 by v priemere mohla zostať na úrovni 9,3 percenta v rámci EÚ a v eurozóne 8,5 percenta, uviedol Brusel. Ešte minulý mesiac dosiahla inflácia historické maximum 10,7 percenta.

Postupný pokles inflačnej hladiny možno očakávať v roku 2023, ale zostane vysoká. Exekutíva EÚ predpovedá rovných sedem percent v EÚ a 6,1 percenta v eurozóne. Výrazné zmiernenie by mohlo nastať až v roku 2024, keď inflácia má klesnúť na tri a 2,6 percenta.

Po silnej prvej polovici roka vstúpilo hospodárstvo EÚ do oveľa náročnejšej fázy, uvádza eurokomisia vo vyhlásení. „Otrasy, ktoré rozpútala ruská agresívna vojna proti Ukrajine, narúšajú globálny dopyt a posilňujú globálne inflačné tlaky. EÚ patrí medzi najexponovanejšie vyspelé ekonomiky pre svoju geografickú blízkosť k vojne a veľkú závislosť od dovozu plynu z Ruska. Energetická kríza narúša kúpnu silu domácností a zaťažuje výrobu. Ekonomická nálada výrazne klesla,“ skonštatovali eurokomisári.

V USA už inflácia ustupuje

Inflácia už zaradila spätný chod v Spojených štátoch. V októbri spomalila viac, než sa očakávalo. To zlepšilo náladu na trhoch a americké akcie sa výrazne posilnili. Klesla z 8,2 na 7,7 percenta a jadrová zo 6,6 na 6,3 percenta. To, že rast cien stráca paru, bolo badať už v auguste, keď medziročná miera inflácie dosiahla 8,3 percenta oproti júlovej úrovni 8,5 percenta. Augustová inflácia sa tak dostala na rovnakú hodnotu, akú mala v apríli.

Isté spomalenie tempa rastu badať už aj v Spojenom kráľovstve. Možno teda očakávať, že podobné trendy nastanú v Európe? Prvý z guvernérov Európskej centrálnej banky si myslí, že áno. Vrchol inflácie v Európe „je takmer na dosah“, vyjadril sa pre CNBC člen Rady guvernérov ECB Edward Scicluna, ktorý je aj guvernérom Bank of Malta. Upozornil však, že existuje veľa neistôt a že centrálna banka zostáva znepokojená doterajším vývojom cenovej hladiny.

Západ, stred a východ je rozdiel

No veľkým rozdielom je, či hovoríme o západnej alebo strednej a východnej Európe. Očakáva, že inflácia bude skôr skrotená v západnej časti a v strednej Európe budú neúprosné ceny panovať oveľa dlhšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa