Kontinuálny a rýchly rast cien energií považujú obchodníci s elektrinou za najvýznamnejšiu udalosť v energetike za posledné dve dekády. Ceny elektrickej energie počas minulého roka vzrástli trojnásobne, ale domácnosti si to spočiatku ani nevšimli.

Ceny na rok 2021 boli nastavené ešte podľa priemeru z roku 2020 a ceny na aktuálny rok boli zase vyrátané z priemeru za prvý polrok 2021, keď ešte cenový rast nebol taký prudký.

Práve kombinácia fixných maximálnych cien pre domácnosti a prudký rast cien na trhu spôsobil obchodníkom veľké problémy. Dobrodružné povahy, ktorá stávkovali na pokles cien, v závere roka skončili v bankrote.

Domácnostiam totiž mohli predávať MWh elektriny maximálne za 46,10 eur (plus poplatok za distribúciu, prevádzku systému a podobne), no na trhu už vtedy stála dvoj- až trojnásobok tejto ceny.

Práve z tohto dôvodu padla dvojka na trhu, Slovakia Energy, ktorá mala viac ako 300-tis. odberateľov. Títo skončili v náručí ostatných obchodníkov, ktorí pre nich museli nakupovať energiu za vysoké ceny na trhu. To im spôsobilo nemalé straty.

Pre ilustráciu možno uviesť objem ziskov dvadsiatich najväčších obchodníkov za rok 2020. Dosiahol kumulatívnu výšku takmer 68 miliónov eur. Tieto isté firmy boli v roku 2021 v strate spolu 2,5 milióna eur. Ak by sme z tohto súčtu vyhodili lídra trhu, ZSE Energia, kumulatívna strata by presiahla sumu 20 miliónov eur.

ZSE Energia má totiž v rámci svojej skupiny aj paroplynovú elektráreň Malženice, ktorej sa vzhľadom na neštandardný vývoj komoditného mixu nadštandardne darilo. Dokonca zaknihovala historicky najlepší finančný výsledok.

ZSE Energia: enormné úsilie ochránilo klientov

Líder trhu si udržal prvé miesto v rebríčku predajcov elektriny z pohľadu tržieb, dosiahol najvyšší zisk a patrí medzi tých, ktorým zisky klesali najmenej. To však neznamená, že by považovali rok za vydarený.

Od zlyhaného dodávateľa prevzali 74 000 zákazníkov a vo veľmi krátkom čase museli zabezpečiť, aby títo neostali bez prúdu.

Vďaka enormnému úsiliu našich kolegov sa podarilo túto vyhrotenú situáciu v pomerne krátkom čase upokojiť a stabilizovať.
Juraj Krajcár, predseda predstavenstva ZSE Energia

ZSE Energia ťažila z toho, že je stabilnou spoločnosťou s komplexne vyskladaným portfóliom služieb. Preto nie len že splnila finančný plán, ale dokázala zabezpečiť fungovanie tak, aby zákazníci búrku na trhu nepocítili. A je to poriadna búrka.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa