V momente, keď sa cena zemného plynu v Európe vymanila z dlhodobej stagnácie a začala prepisovať historické rekordy, začalo sa hovoriť o plynovej kríze. Podobnú situáciu už Starý kontinent zažil a spočiatku sa jej nepripisoval väčší význam. Obmedzenie dodávok z Ruska má však tentokrát iné dôvody a nepôjde o krátkodobý problém, ale o nový „normál“. Staré časy sa skrátka nevrátia.

Neostávalo nič iné, ako s novými kartami naložiť najlepšie ako sa dá. Paralelne sa rozbehol boj na dvoch frontoch. Na prvom sa budovala nová infraštruktúra, plynové prepojenia a uzatvárali nové kontrakty na dodávky zemného plynu. O situácii na tomto fronte sa v médiách písalo na dennej báze a od úspechu tejto operácie závisí osud hospodárstva Slovenska aj Európy, rovnako ako aj teplota v interiéri počas zimy.

Na druhom fronte, ktorý je nemenej dôležitý, sa odohrávala horúčkovitá snaha o pomoc zákazníkom - či už domácnostiam, alebo firmám. Regulovaní odberatelia, kam patria hlavne domácnosti, o vysokých cenách plynu v roku 2021 vedeli len zo správ. Ich účty zostávali rovnaké, pretože cena sa určuje na rok dopredu a nekopíruje vývoj na trhu.

To sa však nedá povedať o podnikoch, ktoré vplyv nárastu ceny plynu cítili takmer okamžite v niekoľko-násobne vyšších platbách. Títo zákazníci sa museli rýchlo zorientovať, optimalizovať svoju spotrebu a snažiť sa ušetriť. V tom im pomáhali práve obchodníci s plynom, ktorí o zákazníkov nechceli prísť.

SPP chytilo príležitosť za pačesy

Dominantný obchodník so zemným plynom – Slovenský plynárenský priemysel (SPP) má za sebou ťažký, ale úspešný rok. Hlavným heslom je diverzifikácia. Plyn nakupuje aj od Ruska, ale hlavne z iných zdrojov. Predáva ho nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí. A nakoniec, čoraz väčšiu úlohu má výkup a predaj elektrickej energie.

SPP dosahuje väčšie tržby, než všetci ostatní obchodníci s plynom dohromady. Napriek svojej veľkosti však dokázal dosiahnuť nadpriemerný nárast tržieb. Dopomohla chladná zima, ale aj rozšírenie palety klientov.

Nižšie priemerné teploty v zimných mesiacoch a dokončenie odkúpenia zákazníckeho portfólia spoločnosti ČEZ Slovensko zvýšili tržby z predaja plynu na domácom trhu. Výšku výnosov pozitívne ovplyvnili aj tržby z predaja plynu na zahraničných trhoch.
Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru komunikácie SPP

SPP zaznamenal nárast tržieb z predaja elektrickej energie a z pohľadu počtu zákazníkov je najväčším dodávateľom elektriny na Slovensku. Spoločnosť stavia na tom, že spája výrobcov zelenej energie s koncovými odberateľmi.

V roku 2021 SPP úspešne pokračoval v činnosti výkupcu energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) a poskytoval svoje spoľahlivé služby pre približne 3000 výrobcov z celého Slovenska. Elektrinu vyrobenú z OZE na Slovensku SPP dodáva priamo svojim zákazníkom.
Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru komunikácie SPP

Počas minulého roka SPP založil s českou energetickou skupinou ČEZ spoločný podnik ESCO Slovensko, ktorý sa venuje poskytovaniu garantovaných energetických služieb, využívaniu obnoviteľných zdrojov a služieb v oblasti energetickej efektívnosti.

Významným faktorom úspechu je spôsob, akým SPP pristupuje k rizikám. Nečaká, kým sa situácia zhorší a k eliminácií rizík pristupuje včas a preventívne. To súvisí so zabezpečením alternatívnych dodávok plynu, ale aj ďalšími faktormi.

„Zvolená konzervatívna stratégia riadenia rizík s dôrazom na zabezpečenie finančnej a prevádzkovej stability bola a je jedným z pilierov dosahovania obchodných a rozvojových cieľov spoločnosti aj v podmienkach výziev roka 2022,“ vysvetľuje O. Šebesta. Vďaka tomu, že spoločnosť bola stabilná a so zhoršením situácie na trhu počítala, zákazníci sa nemuseli báť o poskytovanie služieb. Súčasní, ale ani tí, ktorí mohli o dodávky plynu prísť z dôvodu zlyhaní iných dodávateľov.

Postavenie zodpovedného a spoľahlivého lídra trhu potvrdil SPP na jeseň 2021, keď sa stal dodávateľom poslednej inštancie v dodávke plynu pre približne 120 tisíc zákazníkov, ktorým dodával plyn bez akéhokoľvek prerušenia. Dotknutým odberateľom plynu, ale aj elektriny v domácnosti, ktorí sa preň rozhodli ako svojho nového dodávateľa, bol SPP schopný ponúknuť možnosť uzavrieť zmluvy v štandardnom režime, teda za rovnakých podmienok, ako mali jeho súčasní zákazníci,“ uzatvára O. Šebesta.

(Staro)nová dvojka trhu ponúka viac ako len plyn

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa