Prebúdzanie sa z pandemického ekonomického polospánku bolo v roku 2021 drastické. Pandémia v tom čase síce ešte nepovedala posledné slovo, ale hospodárstvo nabudené vládnymi a monetárnymi stimulmi sa razantne hlásilo k slovu.

Rok 2020 a rok 2021 nemohli byť rozdielnejšie. Ceny energií boli na dlhodobých minimách, týkalo sa to palív, zemného plynu aj elektrickej energie. K nízkym cenám elektrickej energie pomohli aj historické výkony obnoviteľných zdrojov energie.
V roku 2020 sa po prvý krát v EÚ vyrobilo viac energie z obnoviteľných zdrojov (39 %) ako z fosílnych palív (36 %).

Aj vplyvom utlmenej ekonomiky a nižšieho dopytu to viedlo k poklesu ceny elektriny na trhu o 15 percent. Obnoviteľné zdroje sú totiž najlacnejšie, palivo do nich totiž nič nestojí.

Rok 2021 ukázal ale druhú stránku mince. Obnoviteľné zdroje si vzali voľno a to hlavne veterné turbíny a vodné elektrárne. To bolo vážne, pretože tieto dva zdroje dodali v roku 2020 až 27 percent všetkej energie v EÚ. Teraz neboli síce na nule, ale dodávali o poznanie menej.

Aby toho nebolo málo, ruský Gazprom začal od leta dodávať menej plynu ako po iné roky, čo spôsobilo nižšie stavy zásobníkov pred blížiacou sa zimou. V čase, keď sa odstavovali jadrové elektrárne v Nemecku a obnoviteľné zdroje nemali svoj rok, plynu bolo treba viac a nie menej.

Jeho cena rástla a rovnako rástla cena všetkých fosílnych palív, ktoré sa dajú použiť na výrobu energie – čierneho a hnedého uhlia a tiež vykurovacích olejov. Výsledok všetci poznáme– ceny elektriny boli na konci roka trojnásobne vyššie, než boli na jeho začiatku.

Z uvedeného textu je zjavné, že kľúčom k dobrému hospodárskemu výsledku pri výrobe energie je mať zabezpečené výrobné vstupy za dobrú cenu a držať náklady pod kontrolou. Druhým kľúčovým faktorom je aktívne predávanie svojich výstupov.

Slovenské elektrárne a tí ostatní

Slovenský trh výroby elektriny má štruktúru „Slovenské elektrárne a tí ostatní“, pretože líder rebríčka má vyššie tržby, než ostatní hráči dohromady. Keďže však vyrába energiu v dvoch jadrových, 31 vodných a prečerpávajúcich, dvoch fotovoltických a ešte aj dvoch uhoľných elektrárňach, je veľmi užitočné sledovať, ako si jeden z najväčších výrobcov energie v strednej Európe počínal.

Jadrové elektrárne vyrobili najviac energie vo svojej histórii, vodné o niečo menej ako minulý rok, ale podľa plánu a možností vzhľadom na vodné podmienky.

Prečerpávacie elektrárne ťažili z extrémnych cenových výkyvov a ich využitie oproti roku 2020 stúplo.
Branislav Strýček, generálny riaditeľ Slovenských elektrární

Horšie na tom boli tepelné elektrárne Nováky a Vojany, ktorých prevádzka sa bude postupne ukončovať. Výrobu hlavne vo Vojanoch ovplyvnil extrémny rast emisných povoleniek a problém s dodávkami hnedého uhlia. Slovenské elektrárne však už dnes vyrábajú 94 percent energie bez emisií. V roku 2023 sa energia z uhlia vyrábať nebude.

Tržby za rok 2021 rástli minimálne, líder na trhu totiž hral na istotu. Už v lete 2021 pri miernom náraste cien energií predal všetku produkciu na rok 2022.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa