Ceny domov a nájomného v Európskej únii prudko rástli už od roku 2010. Prieskum Európskej komisie ukazuje, že náklady na kúpu domu v Európe sa zvýšili až o 45 percent a nájomné porástlo v priemere o 17 percent. Dvojročná pandémia covidu-19 situáciu ešte viac zhoršila.

Niektorí odborníci preto varujú, že nehnuteľnosti sú nadhodnotené a trh by sa mohol v dôsledku zvýšenia úrokových sadzieb ochladiť. Takýto smer už nabrali najvypuklejšie trhy z pohľadu prehriatia, a síce Nový Zéland, Austrália a Kanada, a v poslednom období aj Spojené kráľovstvo.

Možno niečo podobné očakávať aj v Európe, respektíve na Slovensku? Peter Porubský z nehnuteľnosti.sk zdôraznil, že dopyt po nehnuteľnostiach je stále vysoký a nevyzerá, že by sa spomaľoval. „Ani v najbližšom období neočakávame pokles cien nehnuteľností na Slovensku,“ hovorí.

Rast cien by sa podľa neho mohol spomaliť, prípadne aj zastaviť, avšak až ku koncu roka. „Pokles cien však neočakávame. Ak by hypoteticky k takému stavu prišlo, išlo by skôr len o akúsi korekciu, aj to pri určitom type nehnuteľností,“ vysvetľuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa