Prudký rast cien priniesol v minulosti nepredstaviteľné regulácie. Namiesto voľného trhu začali ceny diktovať vlády. Voličom začali rozdávať finančné kompenzácie za straty, ktoré spôsobil prudký rast cien a prišlo aj na znižovanie daní. Snaha o štátnu reguláciu cien sa však v okolitých štátoch skončila fiaskom.

Pre obrovské finančné náklady zvažujú vypnutie takzvaných protiinflačných štítov napríklad Poliaci. V krajine následne hrozí zvýšenie inflácie zo 16 na 24 percent. V Maďarsku sa priemerný rast cien už vyšplhal nad dvadsať percent. Budapešť bola totiž pre nedostatok pohonných hmôt nútená koncom vlaňajška zrušiť cenové stropy na naftu a benzín.

Nádej menom Španielsko

Napriek očividnému fiasku nie je možné paušálne označiť štátne zásahy ako neúčinné. V jednej krajine eurozóny totiž vláda dokázala skrotiť prudký rasti cien. Španielska inflácia spomaľuje už od júla minulého roka. Rast cien je dokonca nižší aj v medziročnom porovnaní, keďže v decembri 2021 dosiahla inflácia 6,6 percenta a v decembri 2022 len 5,6 percenta. Priemerný rast cien v eurozóne bol posledný mesiac minulého roka 9,2 percenta a na Slovensku 15 percent.

Pozitívny trend zlacňovania odštartovala štátna regulácia. Madrid v lete dohodol s Bruselom takzvanú „Iberskú výnimku“. Toto opatrenie zaviedlo maximálnu cenu elektriny, ktorá je vyrobené zo zemného plynu a následne sa predáva v aukciách na Pyrenejskom polostrove.

Kvôli tomu miestne energetické podniky nemohli prudko zvyšovať ceny v časoch extrémneho zdražovania. Podľa odhadov vlády len toto opatrenie znížilo španielskym domácnostiam účty za energie o 15 až 20 percent. Na základe dohody s Bruselom môže Madrid regulovať voľný trh až do 31. mája 2023. Zároveň v prípade potreby môže v najbližších mesiacoch žiadať o predĺženie výnimky.

Španielsko má v energetickej kríze oproti Slovensku alebo Nemecku jednu veľkú výhodu. Nikdy nebolo závislé na ruskom plyne. Tuto komoditu dováža podmorskými rúrami z Alžírska. Zároveň sú na pobreží Stredozemného mora vybudované aj terminály na spracovanie skvapalneného zemného plynu.

Podobné, ale iné

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa