Celé mesiace posielalo Rusko cez svoje plynovody do Európy menej plynu ako obyčajne, čím prispelo k eskalácii energetickej krízy. Po začiatku vojny na Ukrajine existovala oprávnená obava, že Rusko ešte viac obmedzí dodávky energií. Chystali sa núdzové plány a scenáre, ako nahradiť ruské dodávky ropy a plynu v prípade potreby.

Gazprom speňažuje silný nárast ceny zemného plynu

Stal sa však presný opak. Vzhľadom na tvrdé ekonomické sankcie má každý dolár a euro v Rusku cenu zlata a preto z pohľadu Ruska dáva perfektný zmysel dodávky surovín navýšiť. Pár dní pred začiatkom invázie na Ukrajinu sa po prvý krát počas tejto zimy stalo, že objem dodávok z Ruska cez Ukrajinu bol vyšší ako pred rokom.

Ceny plynu sú na tohtoročných rekordoch a Rusko to chce využiť. Zatiaľ sa to týka len toku cez Ukrajinu, plynovody Yamal vedúci cez Bielorusko prepravuje len minimálne objemy, rovnako ako počas posledných mesiacov. Tok cez plynovod Nordstream ostáva tiež rovnaký. Celkový objem dodávok z Ruska teda určite stúpol.

Ruské tankery s ropou stoja osamotené v prístavoch

Sankcie na Rusko sa netýkali nákupu ropy ani zemného plynu. Do budúcna bude mať Rusko problém nakúpiť modernú technológiu na ťažbu a spracovanie surovín. Západné firmy ako sú Shell, BP či Equinor odchádzajú z Ruska. Nikto však obchodníkom nebráni nakúpiť ruskú ropu či zemný plyn.

Obchodníci sa však ruskej rope vyhýbajú. Niektorí z princípu, iní z pragmatických dôvodov. Sankcie sa menia pomaly každý deň a predvídateľnosť obchodovania s Ruskom je otázna. Hoci cena ropy od začiatku invázie vzrástla o 10 percent, ruský tanker NS Concord stojí naložený ropou pri pobreží Mexického zálivu. Zatiaľ nemá pre koho vykladať.

Rusko je však priveľkým hráčom na trhu s ropou, aby mohlo byť úplne obídené. Analytická spoločnosť ESAI Energy odhaduje, že aktuálne bolo zasiahnutých približne 10 percent exportov ropy z Ruska.

Putin za energie inkasuje viac ako pred inváziou

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa