Začiatkom týždňa si Česi stanovili maximálne ceny elektriny a zemného plynu pre maloodberateľov. Vplyv na výšku záloh bude mať stanovenie cenového stropu už v novembri.

Domácnosti, živnostníci, malé a stredné firmy tak zaplatia šesťtisíc českých korún (približne 245 eur) za megawatthodinu (MWh), čo je približne 4 900 korún (200 eur) bez DPH za MWh. Koncový zákazník by spolu s distribúciou mal zaplatiť približne 290 až 370 eur za MWh.

Pri plyne by mal strop predstavovať tritisíc korún (122 eur) za MWh, čo je približne 100 eur za MWh bez DPH. So všetkými poplatkami by sa cena mohla ustáliť na 150 eurách. Táto cena je oproti minulému roku trojnásobná.

Automaticky bez akýchkoľvek žiadostí budú mať zastropované ceny aj firmy do 250 zamestnancov s ročným obratom do 50 miliónov eur. Domácnosť, ktorá elektrinou aj kúri, by mala ušetriť až 111-tisíc korún (4 500 eur) za rok.

Náklady na cenové stropy Česi odhadujú na päť miliárd eur. Čiastočne ich chcú získať špeciálnym zdanením ziskových energetických podnikov a čiastočne z dividend elektrární ČEZ. 

Na nastavenie dane z neočakávaných ziskov, ktorá má dopadnúť na veľké energetické a palivové podniky a banky, Česko však musí ešte počkať. Konkrétne o tom musí rozhodnúť rokovanie úniovej dvadsať sedmičky. Kabinet však schválil predĺženie zníženia spotrebnej dane z nafty do konca roka 2023.

Finančná kompenzácia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa