Prichádzajúca vlna zdražovania rozhádala vplyvných ekonómov. V rýchlejšom stúpaní cien problém nevidia analytici Európskej centrálnej banky a Národnej banky Slovenska.

Naopak, odborníci Českej národnej banky bijú na poplach a prikročili k razantnému zvyšovaniu úrokov. V ekonomickom raste postavenom na zvyšovaní dlhu práve drahé pôžičky dokážu efektívne zastaviť zdražovanie.

Na takto razantné opatrenia slovenskí odborníci však nevidia dôvody. „Rast cien je pre ekonomiku ako mazivo na reťaz bicykla. Keď je ho málo, s pohybom dopredu to škrípe. Keď je ho príliš veľa, môžeme prísť aj o gate,“ píše na svojom blogu hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska Michal Horváth.

Upozorňuje, že súčasné zdražovanie nie je žiadnou katastrofou a ceny rástli svižným tempom takmer vždy.

Podpis zmluvy v banke
Neprehliadnite

Tri domáce banky predávajú hypotéky s ročným úrokom pod pol percenta

Bolo už oveľa horšie

Napríklad v roku 2011 stúpli v priemere o 3,9 percenta. Na porovnanie – tento rok Národná banka Slovenska počíta s priemerným rastom len o 2,4 percenta, budúci o 3,9 percenta a v roku 2023 o 2,2 percenta.

V podstate sa len zopakuje situácia zo začiatku predchádzajúcej dekády. Pri pohľade do histórie prežili už Slováci ďaleko horšie časy. Napríklad v roku 2000 čelili inflácií vo výške 12,40 percenta.

Súčasné obavy sú výsledkom výnimočného obdobia v rozmedzí rokov 2014 až 2016. Práve vtedy jedinýkrát v histórií priemerné ceny klesali. Najviac pred piatimi rokmi, a to až o mínus 0,5 percenta. Potom sa k slovu opäť dostal mierny rast.

K prudkému zdražovaniu prišlo až v posledných mesiacoch a návrat rýchlejšieho rastu cien okamžite vyvolal veľké obavy.

Tie sú podľa hlavného ekonóma prehnané. „Slovensko je ekonomika, ktorá ešte stále dobieha životnú, ale aj cenovú úroveň vyspelejšieho sveta. Pre takéto krajiny je úplne prirodzené mať mierne vyššiu infláciu. Počíta sa s tým aj pri určení cieľa pre celú eurozónu,“ upokojuje M. Horváth.

V eurozóne je snaha udržať rast cien na úrovní dvoch percent. Slovensko by malo mať priemerný rast cien ešte o niečo vyšší. Odborník centrálnej banky optimálnu úroveň vidí na hodnote pohybujúcej sa okolo úrovne 2,5 percenta za rok.

Problém pomalého rastu cien

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa