Spoločnosť Deloitte každý rok analyzuje realitné trhy vybraných štátov. Výsledkom je obsiahla štúdia pod názvom Property Index. Najzaujímavejší rebríček zobrazuje dostupnosť bývania v danej krajine. Konkrétne, koľko si priemerne zarábajúci človek musí odložiť z hrubých ročných príjmov, aby zarobil na nový trojizbový byt s plochou sedemdesiat metrov štvorcových. Za Slovensko je odpoveď 14,1. Ide o najvyššie číslo v rámci dvadsaťjeden porovnaných štátov.

Priemerný Belgičan na to potrebuje len 4,3 roka. Z postkomunistických štátov je na tom najlepšie Slovinsko (5,6 roka). Z okolitých štátov Poľsko (8,1 roka), Maďarsko (10,2 roka) a Česko (13,3 roka.) Slovensko je na tom zle aj pri porovnaní hlavných miest. Len v Amsterdame pracujú ľudia na vlastnú strechu nad hlavou dlhšie ako v Bratislave.

Problém obmedzenej ponuky

Zvyšovanie úrokových sadzieb v mnohých európskych štátoch prinieslo razantný pokles cien nehnuteľností. Najnovšie je výrazné zlacňovanie vidieť na nemeckom trhu. Lenže na slovenskom trhu je stále badateľný len mierny pokles cien. Asociácia realitných kancelárií Slovenska vidí dlhodobo problém v obmedzenej ponuke. Voľných bytov je jednoducho málo.

Vo väčších mestách žije značná časť relatívne dobre platených zamestnancov roky v podnájme. Ide o ľudí v strednom veku s úsporami v tisícoch až desaťtisícoch eur. Banky tiež umožňujú dať pracujúcich rodičov do roly spoluručiteľa za splácanie hypotéky. Pre spomínané faktory sú vo výsledku mnohí záujemci schopní zaplatiť obrovské sumy za kúpu bytu alebo domu.

„Nikdy by mi nenapadlo, že za svoj trojizbový byt zaplatím 180-tisíc eur. Lenže už viac ako desať rokov po škole pracujem a jedného dňa ma prestal baviť život v prenajatej izbe. Tak som si minulý rok zobrala hypotéku a už viac ako rok bývam vo vlastnom,“ hovorí Petra Smrčková. Táto Bratislavčanka pracuje ako vychovávateľka v súkromnej materskej škole. Popritom sa špecializuje sa na pomoc deťom s diagnostikovaným autizmom.

Realitný portál nehnuteľnosti.sk v pravidelnej analýze upozorňuje ešte na jednu zvláštnosť domáceho trhu. Ceny trojizbových bytov rástli ešte v prvom kvartáli tohto roka. V centre hlavného mesta dokonca aj v druhom kvartáli 2023. Pravdepodobne za to môže neochota majiteľov akceptovať súčasný pokles cien. Mnohí z nich vďaka dobrej finančnej situácii nemajú problém pýtať si za svoju nehnuteľnosť vysokú sumu aj viac ako rok. V globále sú súčasné ceny podľa analýzy realitného portálu niekde na úrovni roku 2021. K výraznému pádu tak zatiaľ stále neprišlo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa