Žiadne rúška či pandemické opatrenia, všetko sa ruší. Kroky, ku ktorým pristúpili mnohé európske štáty už zhruba pred mesiacom, teraz nasleduje aj Slovensko. Od štvrtka (21. apríla) už nie povinné prekrytie horných dýchacích ciest v exteriéroch ani vo väčšine interiérov.

Respirátor je však naďalej povinný pre personál i návštevníkov zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb, pacientov v čakárňach u lekára i zákazníkov lekární. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. V utorok (19. apríla) pribudlo na Slovensko pri plnej zaočkovanosti 50,7 percenta obyvateľov 2300 nových prípadov ochorenia. 

Dôležitá zmena v karanténach

Od štvrtka (21. apríla) sa zrušila aj povinná karanténa po kontakte s pozitívne testovanou osobou na covid-19. „Úzky kontakt zostáva v karanténe iba vtedy, ak to všeobecný lekár posúdi ako potrebné z epidemiologických dôvodov, ktorými sú najmä dlhodobý úzky kontakt s osobou pozitívnou na ochorenie či ohrozenie imunodeficientnej osoby na pracovisku," priblížil ÚVZ SR. Pokiaľ sa neobjavia príznaky ochorenia, karanténa sa skončí po uplynutí piatich dní.

Čo to reálne znamená? Ak je pacient uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadeného karanténneho opatrenia alebo izolácie ošetrujúcim lekárom a spĺňa podmienky, má nárok na nemocenské. Dochádza však k zásadnej zmene, pokiaľ v tom čase pracuje z domu. Nárok na nemocenské mu totiž nevznikne. Platí to pre zamestnancov aj pre živnostníkov. 

V Číne s nulovou toleranciou

Zatiaľ čo sa zvyšok sveta (vrátane Európy) snaží naučiť s koronavírusom žiť, čínske úrady pokračujú v rigidnej stratégii nulového covidu. Vtedy reagujú už na malé ohniská infekcie blokovaním, hromadným testovaním, agresívnym sledovaním kontaktov i cielenými karanténami. V Číne je proti covidu-19 zaočkovaných 85 percent ľudí.

Metropola Šanghaj je dodnes centrom dosiaľ najväčšieho ohniska nákazy od začiatku pandémie. Aktuálne od stredy (20. apríla) mohlo príbytok opustiť celkovo takmer 12 miliónov obyvateľov z tohto 25-miliónového veľkomesta. Ľudia nemohli vychádzať z bytu ani kvôli vynášaniu odpadkov či venčeniu zvierat, dochádzalo im jedlo či lieky, ktoré nebolo kde nakúpiť.

Pozitívne testované osoby bez príznakov covidu museli podstúpiť karanténu v centrách zriadených vo výstavných halách a ďalších verejných budovách. Pritom v pondelok hlásili na pevninskej Číne 19 927 nových prípadov covidu, z ktorých všetky, s výnimkou 2761 prípadov, nemali nijaké príznaky choroby.

Ako sú na tom aktuálne ďalšie krajiny s uvoľňovaním opatrení proti covidu-19? Pozrite si vo fotostory nižšie.