Vlani na jeseň petíciu za vypísanie referenda o ústavnom práve na hotovostné platby v Rakúsku podpísalo viac ako pol milióna ľudí. Aj napriek tomu, že v spoločnosti za posledné roky pribudli online platby, mnohí Rakúšania chcú mať nielen v súčasnosti, ale aj vždy v budúcnosti na výber − či budú platiť kartou alebo klasickými bankovkami.

Pred pár dňami sa návrhom na referendum o tejto otázke zaoberal finančný výbor rakúskeho parlamentu. Diskusiu o referende nakoniec odložili na deviateho mája. Dovtedy by sa poslanci mali podrobnejšie oboznámiť s požiadavkami Rakúšanov, ktorí chcú, aby bolo právo na hotovosť zakotvené v ústave.

Diskusie do mája

Jeden zo zástancov hotovosti Josef Binder v parlamente vysvetľoval, prečo predkladatelia tohto návrhu žiadajú, aby na hotovostné platby neboli stanovené ani žiadne horné limity.

Pritom poukazoval na viaceré prípady kriminality, ktoré sa, naopak, spájajú práve s digitálnymi menami.

Poslanec Michael Bernhard zo strany NEOS už pred časom uviedol, že hotovosť je spojená so slobodou. Aj preto požiadavku na jej zachovanie a právo na hotovosť táto strana podporuje. Podľa neho by to však nemuselo byť zakotvené v ústave, keďže, ako dodal, to nie je záruka, že sa to aj bude rešpektovať. Rakúski poslanci diskutujú o tom, ako nájsť správnu mieru.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa