„Vedieme proti Moskve totálnu ekonomickú a finančnú vojnu. Ruskú ekonomiku privedieme ku kolapsu,“ vyhlásil pre France Info francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Ekonómovia hovoria, že nejde len o prázdne slová a krach najväčšej krajiny sveta môže byť už čoskoro realita.

Bankrot ruskej ekonomiky bol už v pondelok okolo obeda pravdepodobný na viac ako 50 percent. „To je naozaj vysoké riziko. Rusko na tom v novodobej histórií nebolo nikdy tak zle,“ povedala pre DV TV Eva Zamrazilová, ekonómka, ktorá predsedá Národnej rozpočtovej rade v Českej republike.

Obrovské obavy z hospodárskeho kolapsu majú aj ruské finančné kruhy. Práve kvôli tomu ostala zatvorená v pondelok aj utorok burza v Moskve. Aj v prípade odvrátenia úplného kolapsu ruskú ekonomiku zomelie obrovská inflácia. Prudko zdražie najmä tovar dovážaný zo zahraničia.

Po minutí zásob budú nedostatkovým tovarom zo zahraničia dovážané automobily, počítače, mobilné telefóny, chladničky či práčky. Prípadné pritvrdenie sankcií spraví nedostatkový tovar aj z exotického ovocia. V prípade udržania sankcií je takýto vývoj pravdepodobný už v najbližších mesiacoch.

Pre prudké oslabovanie rubľa takmer okamžite prichádzajú o peniaze ľudia s úsporami. Najviac bohatšia stredná vrstva a ruskí miliardári. Okamžite pocítia negatívne dosahy sankcií aj mladí ľudia, ktorí sa plánujú osamostatniť od rodičov a kúpiť si vlastný byt.

Neuveriteľne drahé hypotéky

Ruská banka v pondelok zvýšila základnú úrokovú sadzbu z 9,5 percenta na rovných 20 percent. Pre bežných ľudí to znamená zdvojnásobenie úrokových sadzieb hypoték. K zvyšovaniu splátok príde postupne, potom, keď sa skončia fixácie úrokových sadzieb. Teda o jeden, tri až päť rokov. Po uplynutí tohto obdobia časť ľudí nezvládne splácať drahšie pôžičky, a príde o strechu nad hlavou.

Nové úvery na bývanie zdražujú takmer okamžite. Pre lepšiu predstavu - ešte minulý týždeň nebol problém získať hypotéku za ročný úrok vo výške 11 percent. O tridsať rokov splatný úver na bývanie vo výške jeden milión rubľov mal mesačnú splátku 9 520 rubľov. Rovnako vysoká pôžička má pri úroku vo výške 21 percent mesačnú splátku 17 530 rubľov. Ruské hypotéky sa prakticky zo dňa na deň stali pre mnohých klientov bánk príliš drahým finančným produktom.

V najväčšej krajine sveta sú obrovské rozdiely v cene nehnuteľností aj v mesačnom príjme pracujúcich ľudí. No pre jednotnú menovú politiku dvojnásobné zdraženie úverov zasiahne celú krajinu.

O čo ide západu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa