Až po ukončení fázy skúmania sa rozhodne, či digitálne euro uzrie svetlo sveta. Európska centrálna banka odhaduje, že najskorší termín spustenia bude až v roku 2025.
Zdroj: Profimedia, TASR

Končí doba kešu? Bude digitálne euro

Čo sa chystá: Na digitálnom eure pracuje Európska centrálna banka (ECB)  už pár rokov. Zatiaľ ho testuje interne, uvádza portál Euractiv. Na prototype chce začať pracovať koncom roka 2023, čaká na zverejnenie legislatívneho základu. Až potom možno čakať finálne rozhodnutie guvernérov krajín eurozóny.

Digitálna mena sa zrejme spustí v roku 2025,  avizovala ECB. Popri tom bude potrebné schváliť potrebnú európsku legislatívu. „Prichádza evolúcia peňazí, ich podoby, toho, čo všetko s nimi môžete robiť, kde ich máte uložené, ako ich nosíte a míňate,“ poznamenal pre médiá guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír ešte v júli 2021. Spresnil, že dva roky sa skúma a testuje, ako bude vyzerať a čo všetko dokáže. 

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám 16. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Matovič láme sľuby, tvrdá otočka pri daniach i odvodoch. Slováci sa ocitli v plíživej pasci

Z praxe: Faktom je, že niektorí obchodníci už od hotovostných platieb pomaly upúšťajú, zdôvodňujú to najmä vysokými nákladmi na správu hotovosti. Podľa údajov Európskej bankovej federácie v roku 2020 klesol počet pobočiek bánk v EÚ priemerne o osem percent, keďže klienti čoraz častejšie využívajú bankové elektronické služby, najmä v oblasti denného bankovníctva.

Skupina českých senátorov sa aktuálne usiluje o zakotvenie práva platiť v hotovosti do Ústavy. S rastúcou digitalizáciou sa niektorí ľudia obávajú, že v budúcnosti budú musieť platiť výhradne kartou, domnieva sa senátorka Jitka Chalánková z českého klubu ODS a TOP 09. Prišla preto s návrhom ústavného zákona, ktorý by zaručil právo na platbu platnými bankovkami a mincami.

Ešte 11. augusta 2022 ho v prvom čítaní schválil Senát, uviedol ekonomický portál Hn.cz. Dohodol sa tiež, že predĺži lehotu na prerokovanie návrhu na 90 dní, počas ktorých ho budú riešiť senátne výbory.