Časy extrémne lacných pôžičiek sa pomaly chýlia ku koncu. Na domácom trhu badať náznaky prvého zdražovania. Konkrétne ide o medziúvery od stavebných sporiteľní. Pri nich priemerný úrok stúpol od konca minulého roka do apríla tohto roku z 3,28 na 3,57 percenta. V časoch prebiehajúceho kvantitatívneho uvoľňovania ide o nečakanú zmenu.

Európska centrálna banka na pandémiu odpovedala masívnou podporou. Do marca budúceho roku majú finančné domy k dispozícii lacné peniaze v objeme 1,85 bilióna eur. Cieľom je prostredníctvom dostupných pôžičiek naštartovať hospodársky rast v štátoch platiacich eurom.

Ešte minulý rok medziúvery zlacňovali. Od januára do decembra 2020 klesol priemerný úrok z 3,51 na 3,28 percenta. Podobne na rekordné minimá zlacneli hypotéky. V ich prípade počas dvanástich mesiacov minulého roka klesol priemerný úrok z 1,03 na 0,94 percenta. Na tejto úrovni stagnoval aj počas prvých štyroch mesiacov tohto roku.

Centrála ČSOB v Zuckermandli
Neprehliadnite

Úvery na bývanie v apríli na Slovensku mierne zdraželi

O viac ako štvrtinu slabšie zisky

Finančné domy skúšajú zvyšovať úroky hlavne kvôli padajúcim zárobkom. Počas minulého roka zisk bankového sektora klesol o 27 percent na 465 miliónov eur. Čisté úrokové výnosy sa znížili o 3,9 percenta na 1,655 miliardy eur. Napriek tomu v čase hospodárskej recesie ide o slušný výsledok. Finančné domy v druhej polovici minulého roka profitovali hlavne zo zrušenia bankového odvodu.

Vplyv zníženia prevádzkových nákladov sa prejavil aj počas prvého kvartálu 2021. V medziročnom porovnaní zisk bánk stúpol o 61 miliónov eur na 125 miliónov eur. Samotné úrokové výnosy aj naďalej klesali. Konkrétne padli o 4,7 percenta na 399 miliónov eur. Pri pôžičkách sa situácia zmení jedine v prípade, že po medziúveroch začnú mierne zdražovať hypotéky. Momentálne ide o málo pravdepodobný scenár.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa