Domáci trh práce čakajú tento rok dobré časy. V ekonomike vznikne približne 12-tisíc nových pracovných miest. Počet ľudí bez práce bude aj naďalej klesať. S takýmto optimistickým vývojom počíta ministerstvo financií v najnovšej verzii Programu stability na roky 2023 až 2026.

Bod zlomu

Časť nezávislých analytikov nevidí budúcnosť tak ružovo ako ekonómovia pracujúci pre štát. UniCredit Bank očakáva počas nasledujúcich mesiacov mierny rast nezamestnanosti a zánik tisícov pracovných miest.

Slovensko úvode roka relatívne dobre zvládlo vysoké ceny energií. Rastúci dopyt po pracovnej sile kompenzoval prepúšťanie v energeticky náročných odvetviach. Miera evidovanej nezamestnanosti od februára do marca 2023 klesla z 5,76 na 5,61 percenta.

„To sa môže v nasledujúcich mesiacoch zmeniť. Varovný prst zdvíha stenčujúci sa počet voľných pracovných pozícií v ekonomike. Zvyšuje sa riziko, že na rozdiel od predchádzajúcich mesiacov by nových nezamestnaných už nemusel takmer okamžite absorbovať robustný trh práce,“ varuje Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit bank.

V marci bolo v domácej ekonomike voľných 76-tisíc pracovných miest. Ešte v decembri minulého roku firmy nevedeli obsadiť takmer 82-tisíc pracovných pozícií. UniCredit preto považuje za vysoko pravdepodobné, že slovenský pracovný trh prichádza do bodu zlomu a nezamestnanosť začne opäť postupne rásť.

Neistý vývoj

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa