Kríza je katalyzátorom zmien v každej spoločnosti. Len nie vždy musia byť pozitívne. Prudké zmeny nálad v slovenskej spoločnosti signalizuje prieskum verejnej mienky od Európskej komisie – Eurobarometer. Podľa najnovších zverejnených výsledkov vníma Európsku úniu negatívne až 35 percent domáceho obyvateľstva. Ide o najhorší výsledok v rámci 27-členného spoločenstva. Zarážajúci je aj prudký nárast nespokojnosti. Úniu ešte v lete minulého roka vnímalo negatívne len 25 percent obyvateľov.

Detailný sociologický prieskum dôvodov prudkej zmeny spoločenských nálad neexistuje. Z rozprávania s bežnými ľuďmi cítiť narastajúci odpor voči súčasnému európskemu a atlantickému smerovaniu krajiny. „Väčšina z mojich bývalých kolegov stojí v prebiehajúcom konflikte na strane Ruska. Asi preto nám sem nasťahovali toľko cudzích vojakov, aby sme nemohli odmietnuť cvičiť Ukrajincov alebo sa vzbúriť voči vrchnosti,“ hovorí bývalý vojak Peter Palkovič. Je už rok na dôchodku a s bývalými kolegami chodí pravidelne do fitnescentra.

Cenzúra namiesto diskusie

Rozpadnutá koalícia trpí mnohými problémami. Jedným z nich je neschopnosť vo verejnej diskusii poraziť prorusky orientovaných politikov. U časti spoločnosti tým zbytočne vytvárajú pocit, že „vrchnosť“ sa bojí pravdy a preto zakazuje nepohodlné názory. V demokratickej krajine nie je možné z online priestoru úplne vymazať opačné názory.

Napríklad na Facebooku zrušený podpredseda Smeru Ľuboš Blaha úspešne komunikuje s verejnosťou prostredníctvom iných sociálnych sieti. Práve tomuto opozičnému politikovi nie je v poverenej vláde schopný nikto postaviť sa vo verejnej diskusií. Také ignorovanie zbytočne dodáva podpredsedovi najsilnejšej opozičnej strany auru človeka trpiaceho za vyslovenie pravdy.

Slovákov trápia vysoké ceny

Súčasnej vláde uberá z preferencií aj prudko rastúca inflácia. Vysoké náklady na život podľa Eurobarometra trápia až 65 percent slovenskej populácie. „Našich politikov zaujíma len pomoc Ukrajine. Vysoké ceny v slovenských obchodoch ich vôbec netrápia,“ hovorí Erika Vrabelová. Roky pracuje ako predavačka značkového pánskeho oblečenia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa