Ľudí pracujúcich v domácej ekonomike nečaká nič dobré. Reálne vyhliadky do budúcnosti spočívajú najmä v slabo platenej manuálnej práci. Krajina má riadne našliapnuté stať sa jednoznačne najchudobnejším štátom Vyšehradskej štvorky.

Spomedzi viacerých dôvodov zlého stavu najviac vytŕča neschopnosť slovenských politikov. Ako jediní v regióne nedokázali počas predchádzajúcej dekády naskočiť na prichádzajúcu vlnu masívneho náboru vedcov. Práve špičkoví odborníci ako jediní dokážu hospodárstvo postavené na lacnej pracovnej sile transformovať na ekonomiku profitujúcu z vedy a výskumu.

Na plný úväzok je v Európskej únií zamestnaných 1,89 milióna vedcov. Ide o ľudí prinášajúcich nové lieky, robotické technológie, či autonómne riadenie vozidiel. Najviac špičkových odborníkov pracuje v Nemecku. Európska ekonomická jednotka dáva priestor na rozvoj viac ako 451-tisíc vedcom. Tento údaj pravdepodobne nikoho neprekvapí. Rovnako ako druhé miesto Francúzska, ktoré vytvorilo priestor pre takmer 322-tisíc špičkových odborníkov.

Väčšiu pozornosť vyvoláva až piate miesto. Na tejto pozícií sa nachádza v minulosti chudobné Poľsko. V miestnej ekonomike pôsobí 125-tisíc vedcov. Varšava je navyše v tesnom závese za Španielskom a Talianskom. Prvá menovaná krajina zamestnáva viac ako 145-tisíc vedcov a druhá takmer 162-tisíc vedcov.

Technologický líder – Poľsko

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa