Rusko neplatí za svoje dlhy, musí ísť do bankrotu. Takéto prehlásenia dávajú krajiny Európskej únie aj Amerika v posledných mesiacoch s tým, že Putinova krajina je na pokraji bankrotu, potápa sa hlbšie do dlhov, a tak čoskoro musí byť finančne porazená. Tam, kde zlyhali politické diskusie a mierové rokovania na všetkých úrovniach, tam to zatienil boj o moc cez financie.

Rusko by sa po viac ako sto rokoch mohlo ocitnúť v štádiu platobnej neschopnosti. Nemá ako zaplatiť zhruba sto miliónov amerických dolárov na úrokoch zo zahraničných dlhopisov v dôsledku balíkov rôznych sankcií, či už zo strany Európy, alebo Ameriky.  

Neprehliadnite

Desať krajín EÚ v panike tuší, kedy Putin stopne plyn. Ako zdražie pre Slovákov, ukázal Sulík

Tým sa krajine uzatvorili niektoré platobné cesty k splácaniu záväzkov. Rusko je v platobnej neschopnosti, potvrdila ako prvá 28. júna agentúra Moody’s Investors Service. Svetoví aj domáci analytici tvrdia, že sporných otázok je viac.

Nezaplatíte, znemožníme vám to    

Americké ministerstvo financií pred koncom mája zakázalo prijímať americkým bankám a jednotlivcom splátky od ruskej vlády. Termín splatnosti úrokov Rusku uplynul pred mesiacom (25. mája) a 26. júna sa skončila 30-dňová lehota, ktorú ešte Rusko malo na vyrovnanie záväzkov. Celá otázka platobnej neschopnosti krajiny bude mať pravdepodobne súdnu dohru pretkanú rôznymi politickými procesmi.

Po mesiacoch balansovania na hrane „defaultu“ skončilo Rusko za ňou, vyvrcholila tak finančná bitka, ktorú USA a ďalšie západné štáty vedú proti Kremľu, napísala agentúra Bloomberg.

Teraz je otázkou, čo sa stane ďalej, pretože trhy čelia jedinečnému scenáru dlžníka, ktorý je ochotný platiť a má finančné zdroje na úhradu, ale reálne nemôže. Ďalšie krajiny mu v tom bránia a chcú ho vyhlásiť za platobne neschopného.

Ekonóm Pavel Neset z Vysokej školy Škoda Auto pre ČT24 povedal, že súčasná situácia je výnimočná, lebo historicky ešte nikdy nenastala.

„Rusko má zablokovaný prístup k tomu, aby mohlo peniaze poslať na účty, peniaze boli odoslané len do ruského centrálneho depozitára, ktorý síce je napojený na clearingové systémy, ktoré umožňujú prevody, tie to však naopak blokujú pre sankcie.

Takže peniaze z Ruska de facto odísť nemôžu. Skôr by sme mohli konštatovať, že ide o nejaký technický bankrot, keď je Rusku technicky znemožnené platiť dlh,“ opísal P. Neset.

Rovnako to vníma aj Hassan Malik, analytik v spoločnosti Loomis Sayles & Company LP. „Ide o jeden z prelomových prípadov nesplnenia záväzku v histórii. Rusko totiž bolo k platobnej neschopnosti donútené zo strany inej vlády,“ uviedol pre  Bloomberg. 

Peniaze, ktoré Moskva odoslala, neprešli cez medzinárodné centrum Euroclear v Belgicku, ktoré zaisťuje hladký prevod zahraničných platieb. Na rozdiel od iných ruských dlhopisov, podmienky tých terajších nezahŕňali možnosť hradiť splatné čiastky v rubľoch.

Rusko rekordne zarába, úvery nepotrebuje

Ruská federácia tvrdí, že odoslala úroky z dvoch emisií dolárových eurobondov. Zaplatila v rubľoch, a tým považuje záväzky voči veriteľom za splnené, oznámilo to ruské ministerstvo financií na čele s Antonom Siluanovom, ktorý zároveň celú situáciu označil za frašku.

„Každý, kto rozumie tomu, čo sa deje, vie, že to v žiadnom prípade nie je bankrot," spresnil pre Bloomberg s tým, že akékoľvek vyhlásenie platobnej neschopnosti krajina spochybní. 

Agentúra Reuters napísala, že takto bolo naposledy zaslaných do centrálneho depozitára 12,51 miliardy rubľov (234,5 miliónov dolárov). Ministerstvo dodalo, že išlo o platby k eurobondom splatným v rokoch 2027 a 2047.

Rovnaké vyhlásenie dal neskôr aj Kremeľ prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova s tým, že na vine sú sankcie Európskej únie i Ameriky. Podotkol, že asi polovicu devízových a zlatých rezerv Ruska zablokovali západné sankcie, celkom ide zhruba o 300 miliárd dolárov.

„Rezervy máme nezákonne blokované a všetky pokusy tieto rezervy použiť aj budú nezákonné. Bude to znamenať priamu krádež,“ vyhlásil D. Peskov.

Podľa správy agentúry Reuters ide do značnej miery o bankrot formálny, pretože Rusko si v súčasnosti nemôže požičiavať na medzinárodných trhoch, no vďaka bohatým príjmom z exportu ropy a plynu si požičiavať ani nepotrebuje.

Rusko zarobilo 93 miliárd eur na vývoze fosílnych palív počas prvých sto dní vojny na Ukrajine, pričom priemerné vývozné ceny boli v porovnaní s minulým rokom vyššie o 60 percent. Niektoré krajiny naopak zvýšili nákupy energií od Moskvy, a to vrátane Číny, Indie, Spojených arabských emirátov či Francúzska.

Je tu však aj ďalší moment. V snahe sprísniť protiruské sankcie britská vláda 26. júna oznámila, že Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké, Japonsko a Kanada zakážu dovoz ruského zlata.

Na otázku, či Rusko bude schopné toto zlato vyvážať do Ázie, D. Peskov odpovedal, že trh drahých kovov je dosť veľký. Napriek tomu však platobná neschopnosť môže Rusku do budúcnosti navýšiť jeho výpožičné náklady z pôžičiek, ktoré by teoreticky niekedy mohlo potrebovať.  

Kto vyhlási bankrot? Možností je viac

Až do vojny na Ukrajine by sa takýto bankrot zdal nepredstaviteľný, Rusko totiž dovtedy bolo štandardne hodnotené aj rôznymi ratingovými agentúrami. Nesplácanie by vo vtedajšej situácii bolo značne neobvyklé a nepravdepodobné, pretože Moskva disponovala financiami na splácanie dlhu.

Obvyklé hodnotenie podľa agentúry Bloomberg obstarávali ratingové agentúry z „veľkej trojky", S&P, Moody's a Fitch, lenže ani jedna už nemôže na ruskom trhu pôsobiť.  A skutočne to 28. júna agentúra Moody’s Investors Service potvrdila. 

Nesplnenie platieb by mohli tiež ohlásiť aj samotní držitelia dlhopisov, no tí pravdepodobne počkajú v nádeji, že aspoň časť peňazí skôr či neskôr uvidia. Vo všeobecnosti majú teraz tri roky na to, aby sa o peniaze prihlásili, inak sa ich nárok stratí. „Väčšina držiteľov dlhopisov si zachová vyčkávací prístup,“ dodal pre Bloomberg Takahide Kiuchi, ekonóm z výskumného inštitútu Nomura v Tokiu.

Podobne to vníma aj Lukáš Lipovský, analytik zo spoločnosti XTB. „Keďže väčšina veriteľov je mimo USA, tak nesplácanie dlhu americkým veriteľom pravdepodobne nebude stačiť na vyhlásenie platobnej neschopnosti. Tú je možné vyhlásiť až pri 25 percentách z nesplatených dlhov,“ prezrádza.

Nie je tiež celkom jasné, kto technický bankrot oficiálne vyhlási. Nie je stále jasné, či to môžu alebo nemôžu byť aj ratingové agentúry.  Analytik má na to jasný názor.  „Ratingové agentúry to byť nemôžu, takže zostávajú poškodenia veritelia alebo výbor západných bánk a fondov,“ poznamenal na Twitteri ekonóm z českej Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Označenie štátny bankrot je navyše trochu nepresné, pretože bankrotujú hlavne firmy, uvádza portál hn.cz. Ďalším argumentom, prečo termín bankrot na situáciu nesedí, je fakt, že sumy, ktoré má Rusko v nasledujúcich mesiacoch investorom splatiť, sú relatívne malé v kontexte miliardových príjmov, ktoré do ruského rozpočtu každý deň stále tečú za ropu a zemný plyn, informoval o tom Tomáš Vlk, hlavný analytik Patria Finance.

Celkovo má do konca roka 2022 Rusko splatiť ešte asi jednu miliardu amerických dolárov. O typickú platobnú neschopnosť tu nejde aj preto, že problém je hlavne v narušení platobného styku z dôvodu sankcií.

Rusku hrozí recesia, s úvermi môže byť problém

Technický bankrot by navyše mohol zmeniť aj postoj krajín alebo subjektov, ktoré s Ruskom nerozviazali vzťahy napriek vojnovému konfliktu. „Celý rad veriteľov a investorov má nastavené podmienky tak, že nemôže požičiavať peniaze niekomu, kto je formálne v bankrote,“ podotkol pre hn.cz David Marek, ekonóm zo spoločnosti Deloitte.

Je teda Putinova ekonomika skutočne v takej slabej kondícii, že jej reálne hrozí bankrot? „Ruská ekonomika je síce v recesii, keď na ňu ťažko doliehajú sankcie za agresiu na Ukrajine, no čisto z ekonomického hľadiska jej bankrot nehrozí,“ dodáva analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Ruský rubeľ, ktorý masívne podporuje ruská centrálna banka, neustále posilňuje, na konci mája sa voči euru dostal dokonca na sedemročné maximum. Na skoro štvorročnom maxime je aj voči americkému doláru, uviedla agentúra Reuters.

 „Rusko dokáže hravo splácať svoj dlh aj vďaka masívnym príjmom z predaja drahej ropy, plynu a ďalších komodít. Hrozí im len technický bankrot, pre neschopnosť doručiť platby veriteľom po tom, keď na konci mája vypršala výnimka amerického ministerstva financií, ktorá umožnila Kremľu posielať dolárové platby zahraničným držiteľom dlhopisov cez americké banky,“ zopakoval S. Pánis.

Fakt, že Rusko je v štandardnej finančnej kondícii, potvrdil pre CNN Prima News aj Jiří Just, publicista, ktorý žije v Moskve viac ako 15 rokov. Najväčšie problémy v nadväznosti na európske sankcie podľa neho krajinu ešte len čakajú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa