Z pohľadu Ruska sa práve začalo budovanie novej etapy spolupráce s Čínou. Tá má Moskve vrátiť zašlú slávu a katapultovať Vladimira Putina medzi najmocnejších mužov planéty. Veď má sedieť hneď po pravici Si Ťin-pchinga, s ktorým ho spája priateľstvo bez hraníc.

KK37 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching počas spoločnej večere 21. marca 2023 v Moskve. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin, right, deliver his speech as Chinese President Xi Jinping listens to him during their dinner at The Palace of the Facets in the Moscow Kremlin, Russia, Tuesday, March 21, 2023. (Pavel Byrkin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Čína a Rusko budujú priateľstvo s ručením obmedzeným. Šéfom ale môže byť len jeden

Čína si skutočne vie predstaviť úplne iný svetový poriadok a o spoluprácu s Ruskom má záujem. Len v trochu inej podobe, ako by sa Moskve páčilo. Vzhľadom na prvé skúsenosti s prehlbovaním vzťahov je to úplne pochopiteľné.

Čína už zistila, že ekonomická spolupráca má svoje limity. Čínske spoločnosti nedostávajú od ruských partnerov zaplatené, dopyt ruských zákazníkov je veľmi slabý a ani vláda si neplní záväzky v spoločných projektoch.

Ruskí predstavitelia sa radi chvália a do sveta vypúšťajú aj informácie, ktoré majú byť dôverné. Okrem toho, obe strany majú problém so vzájomnou dôverou. Hoci sa armády oboch krajín zblížili, Rusko si dalo pozor, aby sa nezačalo spoliehať na čínsku vojenskú a navigačnú technológiu. Ruské tajné služby sa začínajú sťažovať, že Čína Rusko špehuje. Povedali to nahlas, čiže išlo o odkaz do Pekingu, aby sa krotil.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa