„Nemôžem uveriť vlastným očiam. Na malých podnikateľov sa rúti ďalšia pohroma. V asi najmenej vhodnej chvíli ide vláda obmedzovať kompetencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ povedal Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov. Udiať sa tak má v rámci pripravovanej liberalizácie slovenského energetického trhu. Po presadení zmien bude konečná cena energií závisieť len od rozhodnutia trhu.

„Pripravovaná zmena malým podnikateľom prinesie vyššie účty za energie. Mnohí ich nebudú mať z čoho zaplatiť. Najmä v prípade, ak tretia vlna opäť prinesie zatváranie reštaurácií, obchodov, fitnescentier, penziónov, či hotelov,“ dodal V. Sirotka. Nerozumie, prečo vláda zrovna teraz ide liberalizovať slovenský trh s energiami. V čase, keď na svetových burzách prudko rastú ceny elektriny a plynu.

Bankovnistvo - ilustracky
Neprehliadnite

Nemci už platia mínusové úroky z vkladov. Slovákov banky zatiaľ oberajú len cez vysoké poplatky

V súčasnosti systém funguje takto: Dodávatelia energií pošlú svoje návrhy na zvyšovanie cien Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Následne štátna inštitúcia skontroluje všetky oprávnené náklady a stanoví cenové stropy. Inými slovami, súkromné spoločnosti malým podnikateľom v podstate predávajú energie za ceny stanovené štátom. Respektíve v prípade získania výhodných kontraktov môžu predávať aj za menej ako určil regulátor. Len za viac nesmú.

Liberalizáciu slovenského energetického trhu presadzuje minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
Zdroj: Vladimír Mièek
Liberalizáciu slovenského energetického trhu presadzuje minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Štát ochráni domácnosti

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa