Nedávne údaje o raste cien a miezd čoraz jasnejšie ukazujú, že miera podkladovej inflácie v americkej ekonomike je najmenej 4 percentá a je pravdepodobnejšie, že bude skôr stúpať ako klesať. Hoci Federálny rezervný systém v posledných mesiacoch rázne konal, aby obmedzil infláciu, nanešťastie sa bude musieť stále držať svojho plánu rýchle zvyšovať úrokové sadzby, kým nebude existovať jasný dôkaz, že podkladová inflácia sa dramaticky spomaľuje. To je obzvlášť ťažké v situácii, keď sa už spomaľuje aj hospodárstvo, ale oveľa horšia by bola alternatíva odloženia opatrení, kým sa inflácia ešte hlbšie zakorení.

Index cien osobných spotrebných výdavkov v tomto roku zatiaľ rástol ročným tempom 7,7 percenta, čo je výrazne nad 2-percentným cieľom Fedu. Časť z toho je poháňaná vonkajšími udalosťami, najmä ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá zdvihla ceny benzínu a potravín. A teraz, keď ceny benzínu od svojho vrcholu začali klesať, celková inflácia by mala prudko klesnúť. No aj keď vylúčime tieto nestále ceny, „jadrová inflácia“ sa stále pohybuje na ročnej úrovni 4,8 percenta a v poslednom čase sa zrýchľuje.

Je ťažké túto infláciu ospravedlniť, nehovoriac o výhovorkách, ktoré by vytvárali vieru, že čoskoro pominie sama. Hoci ruská vojna proti Ukrajine zvýšila ceny ropy a potravín, tieto majú len malý priamy vplyv na jadrovú infláciu, ktorá je sama osebe čiastočne kompenzovaná zmenami správania spotrebiteľov, ktorí obmedzujú vyššie náklady na benzín a potraviny. Mnohí komentátori obviňovali zhoršenie dodávateľského reťazca za zvýšenie inflácie cien tovarov, ale jeho efekt v skutočnosti poklesol a nahradila ho inflácia služieb, ktorá je zotrvačnejšia. Ukončovanie politík fiškálnej podpory z obdobia pandémie malo znížiť infláciu, ale tento proces sa väčšinou skončil pred viac ako rokom.

V tomto štádiu je inflácia stále viac zakomponovaná do rastu cien, čo podporuje rast miezd, ktorý zase podporuje rast cien. Tento znepokojujúci proces – niektorí ho nazývajú „špirála miezd a cien“, ale ja preferujem pojem „perzistencia miezd a cien“ – je podporený krátkodobými inflačnými očakávaniami, ktoré výrazne vzrástli.

Najnovšie údaje ukazujú, že súkromné mzdy a platy rástli v prvej polovici tohto roka ročným tempom 5,7 percenta, čo je asi o 2,5 percentuálneho bodu rýchlejšie ako tempo rastu pred pandémiou. Celkovo povedané, pridanie 2,5 percentuálneho bodu k miere inflácie pred covidom znamená základnú mieru inflácie 4,5 percenta. Podľa odhadov Alexa Domasha z Harvard Kennedy School je navyše celý rad alternatívnych meraní rastu miezd v súlade s rovnakou alebo dokonca vyššou infláciou. Rýchly rast nominálnych miezd nie je prekvapivý vzhľadom na to, že trh práce zostáva takmer rekordne napätý, čoho dôkazom sú takmer dve voľné pracovné miesta na každého nezamestnaného.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa