Jednou z najčastejších tém minulej zimy bolo, na koľko percent sú naplnené zásobníky plynu. Naplnené boli pochopiteľne menej ako po iné roky, pretože sa počas leta naplnili málo. A ich stav počas zimy klesal, čo  je normálne.

Hystéria však nebola na mieste, minimálne pre domácnosti bolo plynu vždy dosť, aj pretože v tých percentách sa nikdy neuvádzali zásoby pre štandard bezpečnosti dodávok domácnostiam. Mimochodom, je to ďalších cez 10 percent ich kapacity naviac. A hoci musel priemysel znášať vyššie ceny, dodávky neboli nikdy krátené.

Aj SPP už obchoduje s LNG plynom

Z krízy je potrebné sa poučiť, a preto Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ako dominantný dodávateľ na trhu premýšľa v iných intenciách ako doteraz. Na konci tejto zimy pre istotu objednal tanker so skvapalneným zemným plynom  (LNG) s nákladom 80 miliónov metrov kubických. Dôvodom objednávky bolo riziko prerušenia dodávok ich dodávateľom pre konflikt na Ukrajine.

Je veľmi pravdepodobné, že tých tankerov bude tento rok viac. Opäť pre istotu. Ak by prišlo cez rúry menej plynu, Slovensko bude mať alternatívu. Ak majú byť dodávky diverzifikované, je potrebné konať. Nie rozprávať a dopredu prezradiť svoje plány. Európsky trh s plynom je transparentný, a čo sa na ňom deje, vidia aj na Nametkinovej ulici v Moskve, kde sídli Gazprom.

Treba prestať reagovať na Rusko a tvoriť vlastnú politiku

Ako vravia Nemci, keď  Gazprom uvidí, že si zákazník vie plyn zaobstarať aj inde, veci sa posunú do úplne inej roviny. Aj čo sa týka ceny plynu, aj bezpečnosti dodávok. Oveľa horší prístup je začať kričať, na koľko percent plánujeme naplniť zásobníky z ruských dodávok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa