Napriek nižšej spotrebe plynu v roku 2022, ktorá nastala vďaka snahy európskych krajín znížiť čo najviac energetickú závislosť od Ruskej federácie, priniesli rekordné ceny zemného plynu vysoké tržby pre ich producentov, dodávateľov či obchodníkov. So ziskami to už však bolo horšie. Kríza firmám uškodila, keďže im zvýšila náklady. Aj preto dvaja z dvadsiatky najväčších dodávateľov skončili minulý rok v strate. Desiati zaregistrovali pokles zisku. Tržby top dvadsiatky sektora vzrástli o 87 percent, čistý zisk, naopak, klesol o 55 percent.

Vojna vyvolala energetickú krízu

Vypuknutie vojny na Ukrajine enormným spôsobom zvýšilo minulý rok ceny energií vrátane plynu. Tie vyskočili na rekordné úrovne najmä v lete 2022. Problémy spôsobila jednak neistota na svetových trhoch, ako aj snaha európskych krajín odstrihnúť sa od ruského plynu.

Krízu sa snažili vyriešiť štáty Európskej únie znížením množstva spotrebovaného zemného plynu. To sa podarilo v období od augusta 2022 do januára 2023 o 19 percent, čo predstavuje 41,5 miliardy metrov kubických.

Zníženie spotreby je výsledkom spoločných pravidiel štátov Únie prijatých v lete 2022. V nich sa stanovil dobrovoľný cieľ zníženia spotreby zemného plynu o 15 percent v období od augusta 2022 do marca 2023 v porovnaní s priemernou spotrebou za posledných päť rokov.

Podľa Ministerstva hospodárstva SR v porovnaní s nameranými dátami plynárenského dispečingu dosiahlo reálne minuloročné zníženie spotreby plynu na Slovensku viac ako 15 percent, pričom za mesiac január 2023 to bolo na úrovni 23 percent.

ILUSTRAČNÁ SNÍMKA

Počas prvých dvoch januárových týždňov sa uskutočnia mimoriadne odpočty stavu plynomerov zákazníkov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Dôvodom je nový cenník za dodávku zemného plynu pre domácnosti a maloodberateľov od 1. januára 2011 a zvýšenie dane s pridanej hodnoty (DPH). Bratislava, 26. december 2010.
Foto: SITA/Nina Bednáriková
Zdroj: Nina Bednáriková

Výrazne nižší zisk pre SPP

Vysoké ceny za plyn zamiešali s biznisom. Krízu mnohí dodávatelia plynu pre domácnosti a firmy nezvládli, lebo museli dokupovať drahý plyn na veľkoobchodnom trhu a doma lacno predávať.

Hoci účty za energie sa oproti minulosti zdvihli, mnohí dodávatelia na tom nezarobili, alebo ak aj, tak ich zisky boli oproti roku 2021 nižšie. Príkladom je Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý síce mal vlani tržby 3,95 miliardy eur, čiže o bezmála 106 percent vyššie oproti predchádzajúcemu roku, predsa zaznamenal prepad zisku o takmer 90 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa