Centrálnym bankám sa priamo pred očami formuje nočná mora, ktorú žiadny kormidelník menovej politiky nechce zažiť. Spotrebitelia prestávajú vnímať infláciu ako dočasnú, začínajú ju očakávať. Pýtajú si vyššie mzdy, pričom zamestnávatelia často nemajú inú možnosť, ako sa podvoliť a udržať si tak zamestnancov.

Tí tak majú viac peňazí a môžu viac míňať, čo podporuje ďalší rast cien. Pochopiteľne, čoskoro si opäť zapýtajú vyšší plat a to podporí ďalší rast cien. Inflačná špirála sa roztočí a bude ju veľmi ťažké zastaviť.

_
Neprehliadnite

Päť dôvodov, prečo inflácia ešte nepovedala posledné slovo

Dokonca aj majster v popieraní inflácie, Európska centrálna banka, dostala studenú sprchu. Začiatkom roka ešte tvrdila, že inflácia v eurozóne je iná ako v USA, veď máme slabý rast miezd. Už nemáme a vo Frankfurte nad Mohanom vyzváňa alarm.

ECB si už nemôže dovoliť čakať na nové dáta, pretože tie hovoria o minulosti. My sa musíme pozerať dopredu, musíme konať. Okamžite.
Isabel Schnabel, členka výkonnej rady ECB

Na centrálnu banky eurozóny sa totiž dôkazy roztáčajúcej sa inflačno-mzdovej špirály valia zo všetkých strán. Francúzska pobočka Amazonu má odbory. Tie odmietli ponuku 3,5 percentného zvýšenia platov a požadujú 5 percent.

Najvplyvnejšie nemecké odbory združujúce pracovníkov v hutníckom sektore, EG Metall, sú zároveň najväčšie v Európe. Tie požadujú zvýšenie platov o 8,2 percenta, aby sa plne kompenzovala inflácia.

Zamestnanci ovládli trh práce, mzdy tlačia infláciu nahor

Šéf-ekonóm ECB Philip Lane dlhodobo dôvodí, že ak chce eurozóna udržať infláciu v okolí dvojpercentného medziročného rastu, mzdy by mali rásť zhruba o tri percentá ročne. To neplatilo celú dekádu, mzdy rástli o menej ako dve percentá a eurozóna sa pohybovala na hrane deflácie, teda poklesu cien v ekonomike.

Avšak ekonóm Greg Fuzesi z JPMorgan odhaduje, že už v prvom kvartáli 2022 sa trend otočil a mzdy rástli o 2,3 percenta. Odhady ECB dokonca hovoria o 2,8-percentnom raste. To, samozrejme, nie je priveľa, ale bolo to predtým, než začalo vyjednávanie o mzdách. Okrem toho, ide o prudké zrýchlenie, v závere roka 2021 bolo tempo rastu miezd polovičné.

Podľa odhadov Unicredit pôjdu tento rok mzdy nahor o viac ako štyri percentá. Neopiera sa pritom o nejaké teoretické modely, ale vychádza z vyjednaných kontraktov zamestnávateľov a odborov. Trh práce v eurozóne je totiž v takej kondícii ako nikdy, pracuje 162 miliónov ľudí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa