Síce sa nekonali žiadne veľké konferencie odborníkov, ani okrúhle stoly, ako to pred siedmimi mesiacmi sľuboval premiér, ale dočkali sme sa aj bez nich. Ministerstvo financií zverejnilo celý plán obnovy a poslalo ho do medzirezortného pripomienkového konania.

Suma šesť miliárd, ktorú by sme mali v nasledujúcich rokoch získať z Fondu obnovy, sa môže zdať vysoká, ale v skutočnosti nie je. Veď len nedočerpané eurofondy predstavujú sumu osem miliárd eur a budúce eurofondy dokonca 13 miliárd eur.

Aj minister financií Eduard Heger priznáva, že nejde o enormnú čiastku a že pri pláne obnovy sú dôležitejšie reformy. „Slovensko sa zaväzuje, že do roku 2026 prijme desiatky kľúčových reforiem, ktoré zvýšia kvalitu života,“ tvrdí minister. Podľa Lívie Vašákovej, ktorá zodpovedá za prípravu plánu obnovy, nás čaká „reformná smršť, aká na Slovensku už dlho nebola“.

Zoznam reforiem je skutočne impozantný. Medzi celkovo asi 60 reformami sa nachádzajú menšie novely zákonov, ale aj podstatne ambicióznejšie zmeny. Na niektorých sa už začalo robiť aj bez plánu obnovy, iné sú ešte v plienkach.

Ambície nie sú pri pláne obnovy problémom, aj keď ohromujú skôr kvantitou než hĺbkou či komplexnosťou. Oveľa otáznejšia je však implementácia reforiem, v ktorej Slovensko vždy zaostávalo. To bude väčšou výzvou než pripraviť kvalitný plán reforiem.

K akým reformám sa teda Slovensko zaviazalo v pláne obnovy? TREND vybral tie najzaujímavejšie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa