Investičné stimuly deformujú podnikateľské prostredie. Firmy s podporou od štátu dosiahnu oveľa ľahšie zisk ako ich konkurencia. Od roku 2017 do roku 2022 slovenská vláda podporila 75 súkromných projektov a v rámci nich viac ako 272 pracovných miest. Vybrané podniky sa za to zaviazali vytvoriť takmer desaťtisíc nových pracovných miest.

„Rozsah podpory na jedno pracovné miesto sa výrazne rôzni. Najvyššia podpora pre pracovníka bola 279 722 eur na jedno pracovné miesto pre spoločnosť Volkswagen Slovakia,“ hovorí Samo Jurčišin, autor analýzy o investičných stimuloch a stážista v INESS. Konkrétne, štát tam v roku 2020 podporil daňovými úľavami za viac ako päť miliónov eur vytvorenie 18 pracovných miest. Nemecká automobilka práve vďaka tomu investovala do nákupu nových strojov viac ako 14 miliónov eur. S nimi rozbehla výrobu diferenciálov pre elektromobily.

„Veľké nadnárodné koncerny majú fabriky po celom svete. Môžu si vyberať, kam umiestnia svoje nové technológie. Taká je realita. Štáty o ich získanie musia bojovať rôznymi formami podpory,“ hovorí ekonóm Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Volkswagen napríklad v marci tohto roka oznámil postavenie nového automobilového závodu v Spojených štátoch amerických. Vedenie koncernu sa pre Južnú Karolínu rozhodlo pre štedrú podporu vo výške 1,29 miliardy dolárov, pričom ďalšie dve miliardy investuje samotná automobilka.

Veľké regionálne rozdiely

V optimálnom svete štáty súťažia o nové investície priateľským podnikateľským prostredím, nízkymi firemnými daňami či vzdelanou a dostupnou pracovnou silou. Rovnaké podmienky pre všetkých umožnia vyhrať najlepším podnikateľským nápadom a výsledkom je rýchly rast životnej úrovne. V realite sa ekonomiky menia čoraz viac na dotačné. V takto nastavenom systéme je najvyššia životnú úroveň v štátoch s dobre spravovanými verejnými zdrojmi napríklad vo Švédsku. Aj v slovenskej ekonomike môže rozumné nastavenie stimulov vyriešiť mnohé problémy.

Slovensko dlhé roky trápia veľké regionálne rozdiely. V priemyselne rozvinutých častiach krajiny nie je problém nájsť zamestnanie. Podľa štatistík Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny sa nezamestnanosť okolo úrovne troch percent pohybuje v štyroch slovenských krajoch. Konkrétne ide o Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky a Nitriansky kraj. Bez väčších problémov je možné nájsť zamestnanie aj severnej časti krajiny, najmä v okolí Žiliny.

Problém získať prácu je najmä na juhovýchode krajiny. V tejto oblasti sú stále miesta s viac ako dvojcifernou nezamestnanosťou. Najvyššia, až na úrovni 14,29 percenta, je v okrese Rimavská Sobota. Ide o číslo za júl 2023, ktoré je vypočítané z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie. Úrad práce vedie ešte jednu štatistiku. Z nej časť ľudí bez práce vyradí z evidencie pre rôzne dôvody a výsledkom je vykázanie nižšej nezamestnanosti, v tomto prípade na úrovni 9,48 percenta.

Vyrovnať regionálne rozdiely môžu práve investičné stimuly. Firmám peniaze od štátu kompenzujú problémy spojené napríklad s horšou cestnou infraštruktúrou. Nie náhodou oblasti s najnižšou nezamestnanosťou majú priame napojenie na diaľnicu. V regiónoch s vyššou nezamestnanosťou, paradoxne, zvykne byť problém s dostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Šikovnejší ľudia totiž väčšinou odišli preč. Tento problém dokážu kompenzovať vyššie mzdy. Tie sa firmám oplatí vyplácať v prípade zníženia nákladov prostredníctvom daňových prázdnin.

Nie vždy všetko vyjde

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa