Sen o zelenej ekonomike prináša mnohé problémy. Okrem drahých energií je to aj strata státisícov pracovných miest. Výroba elektrických vozidiel je oveľa jednoduchšia v porovnaní s produkciou automobilov so spaľovacími motormi. Napríklad benzínové aj dieselové motory potrebujú zložitú prevodovku a elektromobily nie.

Menej súčiastok znamená menej zamestnaných ľudí a hrozbe straty pracovných miest sa dá vyhnúť jedine novými investíciami. V riešení tohto problému súčasná vláda zaznamenala nečakaný úspech a prvého júla 2022 oznámila príchod automobilky Volvo. Čínskym kapitálom ovládaná švédska značka plánuje postaviť nový závod na výrobu čisto elektrických vozidiel pri meste Košice. Závod za 1,2 miliardy eur začne vyrábať v roku 2026.

Obrovské prepúšťanie

Titul najsilnejšej európskej ekonomiky patrí Nemecku. Berlín práve pred piatimi rokmi otvoril vážnu diskusiu. V rámci nej sa riešilo prepúšťanie v automobilkách z dvoch dôvodov: masívnej výroby elektromobilov a rastúcej automatizácie. Práve kvôli týmto dvom trendom ohlásil v roku 2018 prepustenie siedmich tisíc zamestnancov koncern Volkwagen.

Riziko masívnej straty pracovných miest sa najsilnejšia európska ekonomika rozhodla riešiť lákaním nových investícií. Inými slovami, ľudia prepustení z existujúcich fabrík sa zamestnajú v nových závodoch. Jedným z nich je prvý európsky závod americkej automobilky Tesla. Zároveň tradičné nemecké značky začala vláda tlačiť do výroby elektromobilov priamo vo svojej vlasti.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa