Tŕňom v oku víťaza posledných parlamentných volieb bola „doba kešu“. Práve platby v hotovosti umožňujú obrať štát o milióny eur na vratkách DPH. Polícia dokáže skontrolovať len príchod peňazí na bankový účet. Platby v hotovosti nevie overiť. Podvodníci vďaka tomu môžu prostredníctvom medzi sebou uzatvorených zmlúv deklarovať fiktívny prevod peňazí. Na ich základe následne žiadajú od štátu prostredníctvom vratiek DPH vyplatiť státisíce až milióny eur. V realite pritom medzi sebou nepreviedli ani jedno jediné euro a štát im nemá čo vracať.

Symbolom takéhoto špekulatívneho „podnikania“ sa stal Ladislav Bašternák. Víťaz posledných volieb Igor Matovič pravidelne kritizoval Smer za dobré vzťahy s týmto „našim“ človekom. Paradoxne, doba kešu sa vrátila po tom, ako sa k moci dostal líder Obyčaných ľudí. V minulosti bežné podvody v roku 2013 výrazne skomplikovalo prijatie zákona o obmedzení platieb v hotovosti. Ten zakazuje podnikateľom realizovať v keši platby za viac ako 5-tisíc eur. V prípade bežných ľudí je hranica posunutá na 15-tisíc eur.

Návrat doby kešu

Spomínané sankcie sa rušia po vyhlásení núdzového a mimoriadneho stavu. V časoch extrémnej prírodnej katastrofy a výpadkov v sieťach môžu byť určitý čas dostupné len fyzické peniaze. Podobne vyradenie online bankového systému bude jedným z cieľov nepriateľa v prípade vypuknutia vojny. V takýchto ťažkých časoch zrušenie obmedzenia používať hotovosť zabráni úplnému kolapsu ekonomiky.

V realite boli sankcie po prvý raz vypnuté po vypuknutí pandémie covid-19. Prišlo totiž k vyhláseniu mimoriadneho stavu. V časoch preplnených nemocníc nemalo neobmedzené používanie hotovosti žiaden ekonomický prínos. Tešiť sa z neho mohli len daňoví podvodníci. Tí s veľkou pravdepodobnosťou využili uvoľnenie zákazu. Polícia v roku 2020 zistila 4 130 daňových trestných činov. V roku 2021 prišlo k nárastu na 4 275 a v roku 2022 na 5 176.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa