Nemci si nestrelili do nohy raz, ale rovno dvakrát. Ich obrovská závislosť na ruskom zemnom plyne je všeobecne známa. No menej známa je ich závislosť na ruskom kapitále, ktorý financoval veľkú časť domácej kritickej infraštruktúry.

Napríklad nemecká dcéra Rosneftu dováža do krajiny až štvrtinu ropy. Zároveň vlastní väčšinový podiel v dôležitej rafinérii PCK. Okrem toho je hlavným dodávateľom viac ako 4-tisíc veľkých odoberateľov pohonných hmôt.

Chápadlá Gazpromu

Ešte väčší vplyv na nemeckú ekonomiku má firma Gazprom Germania. Okrem dodávok zemného plynu je vlastníkom niekoľkých veľkých zásobníkov. Jedným z nich je Rehden, najväčší v Európe.

Okrem toho vlastní väčšinový podiel vo firme Gascade, čo je najväčšia distribučná sieť plynu v Nemecku s potrubiami o dĺžke viac ako 3 200 kilometrov.

Zároveň je plným vlastníkom dodávateľa plynu Wingas, ktorý má na nemeckom trhu 20-percentný podiel. Gazprom Germania je angažovaný aj v plynovodoch NEL a OPAL, kde spolu s Michailom Fridmanom majú väčšinový podiel.

Jednoducho, veľká časť kritickej plynovej infraštruktúry Nemecka je v ruských rukách. Respektíve, donedávna bola.

Prvoaprílový šok

Na prvý pohľad to mohol byť žart, ale nebol. V piatok prvého apríla ruský Gazprom oznámil, že ukončuje svoj biznis v Nemecku. Od 31. marca už vlastníkom Gazprom Germania nie je Gazprom Group, ale po sérii prevodov medzi rôznymi firmami skončil podiel nemeckej spoločnosti u ruskej firmy Moscow JSC Palmary. A tá vyhlásila dobrovoľnú likvidáciu nemeckého Gazpromu.

V Berlíne nastala panika.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa