„Je nám ľúto. Najneskôr v nedeľu večer musíte opustiť hotel. Od pondelka sme v čiernej farbe a kvôli opatreniam vlády musia byť zatvorené všetky ubytovacie zariadenia.“ Tieto vety za posledné víkendy počuli tisícky Slovákov. Dovolenku im zničila nemilosrdne postupujúca pandémia. Covid-19 farbí do čierna čoraz viac okresov a opäť na niekoľko týždňov až mesiacov pochová domáci cestovný ruch.

„Vláda oklamala dva a pol milióna zaočkovaných Slovákov. Vakcína im nepriniesla sľubovanú slobodu. V čiernych okresoch si nemôžu ísť posedieť do reštaurácie, ubytovať sa, zacvičiť si vo fitnescentre, alebo oddýchnuť vo wellness,“ smutne konštatuje prezident Zväzu cestovného ruch Slovenskej republiky (ZCR SR) Marek Harbuľák. Pandémia zatiaľ len reálne naberá na obrátkach. S veľkou pravdepodobnosťou vrchol dosiahne práve počas zimnej sezóny. Dlhodobé zatvorenie lyžiarskych stredísk o prácu pripraví tisícky ľudí a v krajnom prípade zbankrotuje časť domácich podnikateľov.


pôvodný súbor:0031.jpg
Neprehliadnite

Slovensko zaspalo dobu. Utečencov odmietajúci Poliaci otvorili pracovný trh cudzincom

Dve tváre slovenskej ekonomiky

Preto je pre zväz cestovného ruchu kľúčové, aby vláda dodržala svoje slovo a umožnila zaočkovaným ľuďom voľný pohyb. Pri infekčnej delte to bude veľmi ťažké. Krajine opäť hrozí preplnenie nemocníc. V súčasnosti ako oveľa reálnejší scenár vyzerá návrat tvrdého lockdownu. Minimálne v časoch vianočných sviatkov, kedy je väčšina ľudí aj tak doma a stoja aj veľké fabriky. Práve priemysel je tou optimistickejšou časťou slovenskej ekonomiky. Druhý november bol významným dňom napríklad pre žilinskú automobilku.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa