Príchod nového variantu koronavírusu omikron vyvolal obavy, že inflácia tak ľahko klesať nebude. Oprávnene možno očakávať ďalšie zvyšovanie cien. To sa odzrkadľuje aj v myslení predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB), ktorí teraz prehodnocujú, či nechať plynúť dodatočné monetárne stimuly. Informovali o tom noviny Financial Times (FT) s tým, že spleť udalostí je nasledovná:

ECB už mesiace predpovedá, že inflácia klesne na pôvodnú úroveň a odôvodňuje tak nutnosť zavádzať rozsiahle stimulačné politiky. No stal sa opak. V novembri eurozónu zasiahol prudký nárast inflácie na 4,9 percenta, čo je výrazne nad dvojpercentným cieľom stanoveným ECB. Ide o rekordnú úroveň od vytvorenia eura pred dvoma desaťročiami.

Pandémia môže trvať dlhšie

Objavenie sa novej mutácie koronavírusu môže podľa niektorých odborníkov spôsobiť predĺženie pandémie a s tým aj prehlbovanie dier v dodávateľských reťazcoch.

Koncom minulého týždňa Federálny rezervný systém USA oznámil, že čo naskôr ukončí svoj program nákupu dlhopisov, aby sa vysporiadal s infláciou. Chce tiež vyvinúť tlak na ECB, aby obmedzila svoje vlastné plány nákupu aktív.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa